Jakim opałem można palić w kominku?

Jakim opałem można palić w kominku?
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu ludzi ogrzewa swoje mieszkania nie tylko za pomocą pieców, ale również kominków. W przypadku tego drugiego urządzenia wybór odpowiedniego paliwa często ogranicza się do drewna, a przecież na rynku istnieje kilka innych surowców, które również idealnie nadają się do tego celu. Często są one nawet bardziej ekonomiczne, a jednocześnie posiadają wystarczająco dużą wartość energetyczną.

Postaw na alternatywę

Większość posiadaczy kominków wykorzystuje do ogrzewania mieszkania zwykłe drewno. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to powinieneś postawić na specjalne drewno kominkowe, które wydziela mało substancji szkodliwych i ma dużą kaloryczność. Pochodzi zazwyczaj z drzew liściastych (buka, dębu, akacji,cisu, brzozy itp.), dzięki czemu dłużej się pali i efektywnie ogrzewa wszelkie pomieszczenia. Pod żadnym pozorem nie należy natomiast palić w kominku sklejką lub miałem drzewnym, bowiem może to skutkować zapychaniem się przewodu kominowego.

Doskonała alternatywą dla drewna jest pellet, produkowany ze sprasowanych wiórów i odpadków z obróbki drewna. Jego zaletą jest to, że podczas spalania nie powstaje dużo popiołu ani nie są wydzielane trujące substancje. Do pelletu bardzo podobny jest tzw. brykiet kominkowy, który różni się od niego kształtem i wymiarami – jest większy (50-80 mm średnicy). Można go kupić w wielu miejscach, m.in. w składach opału i supermarketach.

Ostatnim wartym zauważenia paliwem stałym jest ekogroszek, który zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Jest to wyselekcjonowany węgiel w postaci niewielkich, maksymalnie 25 mm okruchów, który charakteryzuje się dużą wartością energetyczną i ograniczonym wydzielaniem do atmosfery szkodliwych substancji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Twarz to nasza wizytówka – jak o nią zadbać?
Twarz to nasza wizytówka – jak o nią zadbać?
Wygląd twarzy przekłada się bezpośrednio na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi. Dlatego warto w odpowiedni sposób dbać o […]
Ostatnie wpisy