Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jej stan prawny?

Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jej stan prawny?
dorozgryzienia
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Finalizacja zakupu nieruchomości, która powinna odbywać się u doświadczonego notariusza, musi być poprzedzona dokładnym wywiadem dotyczącym stanu prawnego nabywanego lokalu. Ze względu na powagę takiej inwestycji, która nierzadko wiąże się z kredytem hipotecznym, musimy dokładnie zbadać sytuację. Pomóc może nam w tym internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych. Takie wirtualne narzędzie pozwoli nam na błyskawiczne odnalezienie KW, czyli całej historii danej nieruchomości. Co powinno zwrócić naszą uwagę w takiej kartotece?

Najważniejsze działy księgi wieczystej

Tak naprawdę każdy dział KW jest ważny, jednak najpilniej powinniśmy się przyjrzeć działowi trzeciemu opisującemu ograniczenia w użytkowaniu, służebności, jak również inne roszczenia osób trzecich wobec danej nieruchomości. Równie ważny jest dział czwarty, w którym znajdziemy hipotekę. Jeśli nie ma tam żadnych adnotacji, możemy być spokojni. Pamiętajmy jednak, by wyjaśnić każdy istniejący zapis budzący jakiekolwiek wątpliwości. Weźmy też pod uwagę, że w księdze nie znajdziemy informacji o kredycie spłaconym zaledwie kilka dni wcześniej. Na taki wpis ze strony sądu musimy poczekać nawet parę tygodni. Kupując lokal, nie wierzmy jednak nikomu na słowo. Wszystko, co nie jest wyjaśnione w księdze wieczystej, musi mieć swoje uzasadnienie w wersji papierowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści z wymiany tłoków na sportowe
Korzyści z wymiany tłoków na sportowe
Tłoki sportowe Zadaniem tłoków jest przemieszczanie się w górę i w dół tysiąc razy na minutę. Aby mógł działać przez […]
Ostatnie wpisy