Jak można się zabezpieczyć przed zarażeniem się COVID-19?

Jak można się zabezpieczyć przed zarażeniem się COVID-19?
dorozgryzienia
Forma i zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od początku bieżącego roku COVID-19 zaatakował setki tysięcy ludzi w niemal 100 krajach na świecie. Mimo panującej pandemii możliwe jest jednak skuteczne zabezpieczenie się przed tym groźnym wirusem. Jednym z podstawowych działań powinno być unikanie przebywania w miejscach zatłoczonych, gdyż choroba rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Dodajmy, że od jakiegoś czasu prowadzone są zaawansowane badania naukowe nad Koronawirusem, w związku z czym już niedługo może się pojawić skuteczna szczepionka. 

Mycie rąk to absolutna podstawa

COVID-19 to wirus przenoszący się poprzez kaszel, kichnięcie, a nawet zwyczajną rozmowę. Powoduje on zapalenie płuc, gorączkę oraz poważne kłopoty z oddychaniem, a niekiedy też prowadzi do ostrej niewydolności nerek czy śmierci. Dlatego też warto jest stosować się do konkretnych zasad bezpieczeństwa. Ogromne znaczenie profilaktyczne ma przede wszystkim zachowanie podstawowych reguł higienicznych, czyli regularne i bardzo dokładne mycie rąk z użyciem środka dezynfekującego (np. żelu antybakteryjnego albo płynu na bazie alkoholu) oraz powstrzymywanie się od dotykania wszelkich powierzchni w miejscach publicznych (głównie klamek, poręczy i gałek drzwiowych). Poza tym konieczne jest noszenie maseczek zakrywających usta i nos w celu znacznego ograniczenia ryzyka zarażenia innych ludzi, a także dbanie o zachowanie odległości minimum 2 metry od postronnych osób. Dodatkowo zaleca się wykonywanie co jakiś czas profesjonalnego testu wykrywającego przeciwciała na Koronawirusa. Oczywiście najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie się jest pozostanie w domu i nie opuszczanie go nawet na chwilę, choć to w większości przypadków niewykonalne zadanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co trzeba wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o adopcji zwierzaka?
Co trzeba wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o adopcji zwierzaka?
Adopcja zwierzaka to piękny gest, wiążący się z dużą odpowiedzialnością. Błędne jest myślenie, że wystarczy pojechać do schroniska, wybrać pupila […]
Ostatnie wpisy