Jak działa przetwornica napięcia?

Jak działa przetwornica napięcia?
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy użytkownik samochodu osobowego powinien dysponować przetwornicą. Jest to stosunkowo niewielkie urządzenie elektroniczne służące do zamiany napięcia 12 V (prąd stały) na napięcie 230 V (prąd zmienny). Dzięki temu po podpięciu go do gniazda zapalniczki lub akumulatora można bez problemu zasilić różne sprzęty zewnętrzne, takie jak choćby czajnik, konsola do gier, laptop, odkurzacz albo suszarka do włosów. Wysokiej klasy przetwornice posiada w swoim asortymencie m.in. ten sklep internetowy: https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/przetwornice-inwentery-12v-c-151.html.

Element o uniwersalnym przeznaczeniu

Przetwornica okazuje się niezwykle przydatnym urządzeniem zwłaszcza podczas długich podróży, gdy dostęp do zwykłego gniazdka elektrycznego jest mocno utrudniony. Sprawdza się znakomicie zarówno w autach osobowych, jak i ciężarówkach, przyczepach kempingowych, a nawet łodziach. Niekiedy też jest wykorzystywana do podtrzymywania pracy nowoczesnych pieców grzewczych. Jej zadanie polega przede wszystkim na skutecznej modyfikacji prądu stałego w zmienny, co umożliwia bezpośrednie połączenie układu zasilającego znajdującego się w danym pojeździe z wybranym odbiornikiem energii elektrycznej.

Oczywiście ogromne znaczenie ma tutaj moc generowana przez przetwornicę. Musi być na tyle wysoka, by w efektywny sposób dostarczyć konkretnemu sprzętowi zewnętrznemu pożądaną ilość prądu. Na rynku są dostępne modele o mocy od 150 W do 3000 W. Zasada jest dosyć prosta – otóż przyjmuje się, że przetwornica nie może pracować na więcej aniżeli 80% obciążenia. W praktyce oznacza to, że wersja 2000 W powinna służyć wyłącznie do zasilania urządzeń nie pobierających więcej niż 1600 W.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto zainwestować w parking rowerowy?
Dlaczego warto zainwestować w parking rowerowy?
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i w dużej aglomeracji miejskiej posiadasz pomieszczenia biurowe, gdzie pracuje duża ilość pracowników lub też jesteś prezydentem […]
Ostatnie wpisy