Co oferuje współczesna okulistyka?

Co oferuje współczesna okulistyka?
dorozgryzienia
Forma i zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Postęp technologiczny sprawia, że poprawie ulegają różne dziedziny życia. Ponadto rozwijają się różne dziedziny nauki, w tym medycyna. Nie dziwi zatem fakt, że zabiegi, których wykonanie wydawało się jeszcze niedawno niemożliwe, dziś realizowane są codziennie. Na przykład osoby, które na skutek wielu czynników straciły oko mogą liczyć na zastąpienie go implantem. Zakładana jest wówczas epiproteza oka – co prawda zapewnia ona tylko funkcję ochronną oraz kosmetyczną, które mimo wszystko są ważne dla osób po utracie oka. 

Niespodziewane wsparcie

Dotychczas leczenie niedowidzenia jednoocznego odbywało się za pomocą takich metod jak stosowanie szkieł kontaktowych czy długotrwałe zasłanianie zdrowego oka – niestety wiązało się to z nie najlepszymi walorami estetycznymi, przez co osoby stosujące te rozwiązania czuły duży dyskomfort. Współczesna okulistyka oferuje inne, bardziej skuteczne środki. Przykładowo są to okulary z wbudowaną oprawką do soczewek korekcyjnych, dzięki czemu nie szkodzą one zdrowemu oku. Ponadto sprawiają one, że zez jest praktycznie niewidoczny. 

Co ciekawe, do walki z niedowidzeniem zaczęto wykorzystywać specjalnie zaprojektowane gry komputerowe w technologii VR – które pozwalają na utrzymanie warunków dwuocznych w czasie wykonywania zadań. W praktyce oznacza to, że elementy gry widoczne są tylko jednym okiem – dzięki czemu możliwa jest jego stopniowa kalibracja. Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest również jako pomoc w przywracaniu widzenia stereoskopowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polegają badania nieniszczące i w jakim celu się je wykonuje?
Na czym polegają badania nieniszczące i w jakim celu się je wykonuje?
Badania nieniszczące to metoda kontroli jakości polegająca na badaniu przedmiotu bez jego rzeczywistego uszkadzania. W ten sposób można badać wady […]
Ostatnie wpisy