Zastosowanie lampy szczelinowej w okulistyce

Zastosowanie lampy szczelinowej w okulistyce
dorozgryzienia
Forma i zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do badania narządu wzroku okuliści wykorzystują rozmaite, nierzadko bardzo zaawansowane urządzenia i przyrządy. Jednym z najważniejszych jest lampa szczelinowa – konstrukcja składająca się z mikroskopu rogówkowego, filtrów oraz silnego źródła światła. Służy ona przede wszystkim do weryfikacji stanu struktury oka w celu postawienia konkretnej, precyzyjnej diagnozy. Samo badanie za pomocą tego sprzętu nie jest zbyt skomplikowane, ale wymaga zawsze podania pacjentowi środka rozszerzającego źrenice. 

Element niezbędny w każdym gabinecie okulistycznym

Lampa szczelinowa, zwana fachowo biomikroskopem umożliwia obejrzenie oka, w tym zwłaszcza jego przedniej części (powieki, rogówka, twardówka, tęczówka itp.). Jeśli dodatkowo jest wyposażona w specjalną soczewkę, to pozwala również na dokładne zbadanie dna oka. Rola tego urządzenia w diagnostyce okulistycznej jest wyjątkowo szeroka, bo stosuje się je powszechnie nie tylko do ogólnej oceny stanu narządu wzroku i wykrywania popularnych wad (daleko- i krótkowzroczność, astygmatyzm), ale również do wykonywania gonioskopii.

Metoda ta polega na ustaleniu kąta przesączania oraz ilości barwnika odpowiadającego za prawidłowe widzenie. W ten sposób można np. stosunkowo łatwo i z dużą pewnością określić rodzaj jaskry, co ma ogromne znaczenie przy wyborze ścieżki leczenia. Badanie z wykorzystaniem lampy szczelinowej jest całkowicie bezbolesne i rozpoczyna się od zaaplikowania do oczu pacjenta kropli rozszerzających. Następnie musi on odczekać kilkanaście minut, po czym kładzie głowę na podpórce i patrzy w przód, powstrzymując się jednocześnie od nerwowych ruchów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie warzywa warto uprawiać w swoim ogrodzie?
Jakie warzywa warto uprawiać w swoim ogrodzie?
Warzywa to świetny sposób na jedzenie warzyw, a wiele z nich ma dodatkową zaletę łatwości uprawy. Ogrodnictwo warzywne może być […]
Ostatnie wpisy