W jaką stronę powinny się otwierać drzwi, aby nie utrudniać funkcjonowania domownikom?

Drzwi są kluczowym elementem wystroju każdego domu i mieszkania. Są przede wszystkim funkcjonalne, ale zapewniają również bezpieczeństwo czy poczucie intymności domownikom. Przed ich montażem należy zastanowić się, jaki kierunek ich otwierania będzie najlepszy. Przedtem warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób rozróżnić rodzaje drzwi. Oprócz wewnętrznych i zewnętrznych, ważna jest strona ich otwierania.

Jeśli będą otwierać się do wewnątrz, odmianę poznajemy przez wyobrażenie sobie, że jesteśmy w środku pomieszczenia. W dalszej kolejności chwytamy za klamkę i próbujemy wyjść. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, to są to drzwi lewe prawe natomiast mają je po przeciwnej stronie.

Praktyczne porady

Wiedząc już, jaki jest kierunek otwierania drzwi, warto zastanowić się, czego potrzebujemy po wejściu do domu lub mieszkania. Zwykle pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po przekroczeniu progu, jest włączenie światła. Jeśli przycisk znajduje się po tej samej stronie, co skrzydło drzwi, warto pomyśleć o jego zamianie. Podobnie gdy po otwarciu zahaczamy o szafę lub rower. Dzięki temu nasze codzienne życie będzie prostsze. Należy jednak uwzględnić czy zmiana skrzydła nie utrudni dostępu do pozostałych pomieszczeń. Ma to istotne znaczenie szczególnie pod względem bezpieczeństwa. Warto ustalić główne kierunki poruszania się po mieszkaniu i dopasować do tego strony drzwi. Wystarczy przygotować je w taki sposób, aby poszczególne skrzydła otwierały się, nie nachodząc na siebie pozostałych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − trzy =