Typy i rodzaje oczyszczalni ścieków

Typy i rodzaje oczyszczalni ścieków
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym budynku użytkowanym przez ludzi, a zwłaszcza dużych zakładach i halach produkcyjnych, generowane są duże ilości odpadów. Należą do nich ścieki, które są odprowadzane kanalizacją, czyli specjalnie przystosowanymi rurociągami, do oczyszczalni ścieków. Czasami droga brudnej cieczy może być długa, a w innym przypadku krótka. Wiele zależy od tego, do jakiej oczyszczalni ma trafić. Dzielą się one bowiem na różne rodzaje, a dodatkowo na typy. Każda oczyszczalnia gwarantuje skuteczne wyeliminowanie zanieczyszczeń, ale realizuje to w nieco inny sposób. Jakie oczyszczalnie są powszechnie wykorzystywane?

Jakie istnieją rodzaje oczyszczalni ścieków?

Jeżeli chodzi o główne ich rodzaje, to istnieją przemysłowe oczyszczalnie ścieków, a także przydomowe. W tych pierwszych odbywa się masowe oczyszczanie brudnych cieczy i zawiesin. Te drugie są przeznaczone raczej do oczyszczania mniejszych ilości ścieków odprowadzanych z domów. Każde z nich mogą pracować z wykorzystaniem innych metod. Należą do nich metody mechaniczne, chemiczne, biologiczne i mieszane. Najczęściej można mieć do czynienia z mieszanym sposobem oczyszczania ścieków, ponieważ przynosi on najlepsze efekty. Ponadto przydomowe oczyszczalnie ścieków dzielą się na najprostsze w budowie oczyszczalnie drenażowo-rozsączające, złożone m.in. z osadnika gnilnego i separatora tłuszczów, oczyszczalnie z filtrem piaskowym rozbudowane o warstwy filtracyjne, oczyszczalnie gruntowo-roślinne, a także oczyszczalnie z osadem czynnym lub złożem biologicznym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Deski kompozytowe – wszystko, co powinniście wiedzieć
Deski kompozytowe – wszystko, co powinniście wiedzieć
Deski kompozytowe wykorzystuje się na przykład jako materiał na tarasy zewnętrzne. Są estetyczne i wytrzymałe. Łatwo się je montuje, dzięki […]
Ostatnie wpisy