Rodzaje osuszacza i jego zastosowanie

Rodzaje osuszacza i jego zastosowanie
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Głównym zadaniem osuszacza jest usunięcie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Wilgoć może bowiem sprzyjać powstawaniu grzybów oraz pleśni, które nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale również mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Zbyt mokre ściany zwiększają również koszty ogrzewania i sprzyjają łuszczeniu się farby. Aby uniknąć takich problemów warto zdecydować się na zakup osuszacza. 

Jak działają osuszacze powietrza?

Urządzenia, jakimi są osuszacze podzielić można na ziębnicze oraz adsorpcyjne. W przypadku pierwszego rodzaju urządzenia usuwanie wilgoci z powietrza następuje w wyniku schłodzenia go do temperatury bliskiej zamarzaniu wody. Osuszacze adsorpcyjne wykorzystują natomiast w tym celu środki suszące. To właśnie one mają najszersze zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ stosuje się je przy większych ciśnieniach oraz przepływach właściwych. W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych powietrze przepuszczane jest przez zbiornik, w którym znajduje się adsorbent i to właśnie na nim wytrąca się wilgoć. Taki proces trwa około 5 minut, a po jego zakończeniu substancję absorbującą poddaje się regeneracji, czyli przepuszcza się przez ten zbiornik powietrze już osuszone, które odbiera wilgoć na zewnątrz. W pomieszczeniach o bardzo dużej wilgotności powietrza, takich jak hale przemysłu chemicznego lub tekstylnego najlepszym rozwiązaniem są osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza. Posiadają one wytrzymałą konstrukcję oraz bardzo dużą wydajność, dzięki czemu korzystać można z nich przez długi czas. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rodzaje złącz kablowych – różnice
Rodzaje złącz kablowych – różnice
Złącza kablowe w instalacjach elektrycznych są punktem łączącym sieć elektroenergetyczną, należącą do dostawcy energii, z instalacją odbiorczą budynku. Poza rozdziałem […]
Ostatnie wpisy