Podstawy haftowania – potrzebne materiały i kontekst historyczny

Podstawy haftowania – potrzebne materiały i kontekst historyczny
dorozgryzienia
Wypoczynek i hobby
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Haft jest formą sztuki wywodzącej się z czasów starożytności. Najwcześniejszym znanym haftowanym przedmiotem jest but wykonany z czerwonej wełny, znaleziony w Armenii i datowany na 6300-5500 r. p.n.e. Hafty znaleziono na mumiach egipskich pochodzących z kilku różnych dynastii i datowanych na około 3200 rok p.n.e. W Chinach istnieją dowody na istnienie haftów na jedwabiu z około 2500 r. p.n.e.

Z jakimi kwestiami wiąże się haftowanie i z jakich materiałów się go wykonuje?

Haft to czynność polegająca na ozdabianiu tkaniny lub innych materiałów za pomocą igły i nici lub włóczki. Do haftu można również wykorzystać inne materiały, takie jak koraliki, cekiny i guziki. Haft jest najczęściej kojarzony z szyciem, ale może być także wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach rzemiosła, w tym w pikowaniu i szydełkowaniu. Haftu często używa się do ozdabiania odzieży, pościeli domowej, takiej jak poszewki na poduszki i serwetki, ręczników, obrusów i bieżników. Haftu można używać na wszystkich rodzajach tkanin: tkanych, dzianych i nietkanych (np. na skórze). Haft z metalowych nici jest jedną z form haftu na tkaninach, w której wykorzystuje się metalowe nici zaimpregnowane bezbarwnym barwnikiem. Metal, z którego wykonane są nici, występuje w różnych postaciach: drutu miedzianego lub aluminiowego, folii miedzianej, arkuszy transferowych do naprasowania, taśmy do naprasowania itp. O tym, jakie rezultaty może przynieść sztuka haftowania, można przekonać się, przeglądając asortyment poniższego sklepu online https://igielka-mb.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak funkcjonalnie urządzi niemowlęcy pokój?
Jak funkcjonalnie urządzi niemowlęcy pokój?
Przed narodzinami małego dziecka rodzice mają pełne ręce roboty i muszą zrealizować wiele niezbędnych zadań. Jednym z nich jest z […]
Ostatnie wpisy