Badania nieniszczące to metoda kontroli jakości polegająca na badaniu przedmiotu bez jego rzeczywistego uszkadzania. W ten sposób można badać wady i słabe punkty, nie powodując żadnych uszkodzeń produktu.
Badania nieniszczące są stosowane w celu wykrycia wad w materiałach i komponentach, które mogą prowadzić do potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa lub awarii w normalnych warunkach eksploatacji. Badania nieniszczące są nie tylko istotną częścią programów konserwacji obiektów przemysłowych, ale mogą również odgrywać ważną rolę w wykrywaniu wad produktów, które są jeszcze w fazie projektowania lub nawet po opuszczeniu hali produkcyjnej.
Określane też w skrócie badania pt, wykonuje się w celu określenia, czy dany materiał jest w stanie utrzymać ciśnienie lub czy jest w stanie wytrzymać działanie sił zewnętrznych. Ten rodzaj badań jest powszechnie stosowany w inżynierii lądowej i wodnej, np. przy budowie mostów i tuneli. Ponadto, badania penetracyjne są często wykonywane na rurach i innych rodzajach materiałów w celach naukowo-badawczych.
badania NDT to technika stosowana do kontroli wewnętrznej struktury materiałów bez konieczności usuwania ich z miejsca, w którym się znajdują, lub zakłócania ich w jakikolwiek sposób. Oznacza to, że badania nieniszczące można wykonywać niemal na wszystkim!