Na czym polegają badania nieniszczące i w jakim celu się je wykonuje?

Na czym polegają badania nieniszczące i w jakim celu się je wykonuje?
dorozgryzienia
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania nieniszczące to metoda kontroli jakości polegająca na badaniu przedmiotu bez jego rzeczywistego uszkadzania. W ten sposób można badać wady i słabe punkty, nie powodując żadnych uszkodzeń produktu.

Dlaczego stosujemy badania nieniszczące?

Badania nieniszczące są stosowane w celu wykrycia wad w materiałach i komponentach, które mogą prowadzić do potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa lub awarii w normalnych warunkach eksploatacji. Badania nieniszczące są nie tylko istotną częścią programów konserwacji obiektów przemysłowych, ale mogą również odgrywać ważną rolę w wykrywaniu wad produktów, które są jeszcze w fazie projektowania lub nawet po opuszczeniu hali produkcyjnej.

Jakie badania nieniszczące wyróżnia się na rynku?

1. Badanie penetracyjne

Określane też w skrócie badania pt, wykonuje się w celu określenia, czy dany materiał jest w stanie utrzymać ciśnienie lub czy jest w stanie wytrzymać działanie sił zewnętrznych. Ten rodzaj badań jest powszechnie stosowany w inżynierii lądowej i wodnej, np. przy budowie mostów i tuneli. Ponadto, badania penetracyjne są często wykonywane na rurach i innych rodzajach materiałów w celach naukowo-badawczych.

2. Badania nieniszczące (NDT)

badania NDT to technika stosowana do kontroli wewnętrznej struktury materiałów bez konieczności usuwania ich z miejsca, w którym się znajdują, lub zakłócania ich w jakikolwiek sposób. Oznacza to, że badania nieniszczące można wykonywać niemal na wszystkim!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zapewnić chorej osobie odpowiednią opiekę w domowym zaciszu?
Jak zapewnić chorej osobie odpowiednią opiekę w domowym zaciszu?
Każda choroba, która wiąże się z zagrożeniem życia lub brakiem możliwości wyzdrowienia jest doświadczeniem niezwykle trudnym. Opieką nad osobą chorą […]
Ostatnie wpisy