Na czym polegają badania nieniszczące i w jakim celu się je wykonuje?

Badania nieniszczące to metoda kontroli jakości polegająca na badaniu przedmiotu bez jego rzeczywistego uszkadzania. W ten sposób można badać wady i słabe punkty, nie powodując żadnych uszkodzeń produktu.

Dlaczego stosujemy badania nieniszczące?

Badania nieniszczące są stosowane w celu wykrycia wad w materiałach i komponentach, które mogą prowadzić do potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa lub awarii w normalnych warunkach eksploatacji. Badania nieniszczące są nie tylko istotną częścią programów konserwacji obiektów przemysłowych, ale mogą również odgrywać ważną rolę w wykrywaniu wad produktów, które są jeszcze w fazie projektowania lub nawet po opuszczeniu hali produkcyjnej.

Jakie badania nieniszczące wyróżnia się na rynku?

1. Badanie penetracyjne

Określane też w skrócie badania pt, wykonuje się w celu określenia, czy dany materiał jest w stanie utrzymać ciśnienie lub czy jest w stanie wytrzymać działanie sił zewnętrznych. Ten rodzaj badań jest powszechnie stosowany w inżynierii lądowej i wodnej, np. przy budowie mostów i tuneli. Ponadto, badania penetracyjne są często wykonywane na rurach i innych rodzajach materiałów w celach naukowo-badawczych.

2. Badania nieniszczące (NDT)

badania NDT to technika stosowana do kontroli wewnętrznej struktury materiałów bez konieczności usuwania ich z miejsca, w którym się znajdują, lub zakłócania ich w jakikolwiek sposób. Oznacza to, że badania nieniszczące można wykonywać niemal na wszystkim!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć − jeden =