Do czego wykorzystuje się styropian

Do czego wykorzystuje się styropian
dorozgryzienia
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Styropian jest bardzo popularnym materiałem ociepleniowym. Można stosować go niemal wszędzie. Jest tani i wytrzymały.

Do czego wykorzystuje się styropian?

Styropian wykorzystuje się przede wszystkim do ocieplania ścian budynków (za pomocą płyt styropianowych), a także do izolacji stropów, podłóg na gruncie a także wszelkich innych przegród oddzielających wewnętrzną część budynku od zewnętrznej. Często wykorzystywany jako rdzeń płyt warstwowych, a także jako izolacja w przegrodach w budynkach niemieszkalnych takich jak fabryki, magazyny itp. Dodatkowo, wykorzystuje się go jako otulinę na rury kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Zabezpiecza rury przed zamarznięciem cieczy znajdującej się w środku oraz przed niepotrzebnym ogrzewaniem urządzeń ulokowanych w pobliżu przebiegu rur.

Oprócz wykorzystania w elementach budowlanych, styropian jest powszechnie wykorzystywany w całej gospodarce, do produkcji opakowań, wypełnień chroniących transportowane towary i do wytwarzania pojemników, naczyń jednorazowych itp.

W trakcie instalacji styropianu powstaje mnóstwo odpadków, które można z powodzeniem przerobić na granulat styropianowy. Jest to materiał sypki, który można stosować do izolacji cieplnej przegród budowlanych. Wtłacza się go w przegrodę za pomocą wdmuchiwania. Często dodawany jest również do warstw wyrównawczych lub podkładów, które muszą charakteryzować się niską przewodnością cieplną. Ostatnio popularne jest także wykonywanie styrobetonu, czyli betonu z dodanym granulatem styropianowym. Materiał ten nie traci wiele na wytrzymałości, a jego izolacyjność cieplna stoi na wysokim poziomie.

Przetworzony polistyren można wykorzystać także w roztworach gruntujących oraz masach powłokowo-klejących, oraz do wytwarzania wyrobów takich jak kształtowniki tworzywowe i płyty okładzinowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co można dać komuś na okrągłe urodziny?
Co można dać komuś na okrągłe urodziny?
To prawda, że liczba świeczek na torcie jest ważniejsza niż wiek, który reprezentują. Ale kiedy przychodzi czas na zakup prezentu, […]
Ostatnie wpisy