Na czym polega absorpcja atomowa w galwanotechnice?

Na czym polega absorpcja atomowa w galwanotechnice?
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Absorpcja atomowa to metoda pozwalająca określić ilość konkretnego pierwiastka obecnego w próbce. Opiera się ona na zasadzie, że pewne pierwiastki absorbują światło o określonych długościach fali, przez co stają się widoczne.

Na czym polega ten proces?

Proces polega na umieszczeniu próbki przed rurką z atomizerem (w której znajdują się odparowane atomy), a następnie oświetleniu jej światłem i przepuszczeniu przez nią. Atomy absorbują energię ze światła i zostają wzbudzone, co powoduje, że emitują światło o większej długości fali. To wyemitowane światło może być wykryte przez lampę fotopowielacza, która zamienia je na prąd elektryczny. Mierząc ten prąd, możemy łatwo obliczyć, ile atomów było obecnych w naszej próbce. Więcej informacji na temat tej technologii znajdziesz na stronie https://www.tegal.pl/absorbcja-atomowa-galwanotechnice/.

Do czego jest używana?

W procesie tym wykorzystuje się urządzenie zwane spektrofotometrem absorpcji atomowej, które mierzy określone długości fal światła pochłanianego przez atomy podczas przechodzenia przez płomień. Ilość pochłoniętego światła określa stężenie pierwiastków w próbce.

Absorpcja atomowa jest używana do określenia ilości metali stopowych obecnych w stopie lub roztworze. Może być również stosowana do wykrywania zanieczyszczeń w metalach, takich jak siarka i węgiel. Metoda może być stosowana na stopach zawierających dowolną kombinację niemetali takich jak aluminium, żelazo, miedź i mangan ze sobą lub z metalami takimi jak cynk czy cyna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jest potrzebne do tego, aby rozpocząć produkcję własnej odzieży?
Co jest potrzebne do tego, aby rozpocząć produkcję własnej odzieży?
Wiele osób poszukuje swojego sposobu na życie, a konkretniej na zarabianie pieniędzy w sposób, który sprawi im prawdziwą przyjemność. Dla […]
Ostatnie wpisy