Kształty i rozmiary kostek brukowych

Kształty i rozmiary kostek brukowych
dorozgryzienia
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór kostki brukowej nie należy do zadań łatwych. Materiał ten jest łatwo dostępny, jednak występuje w wielu wersjach o odmiennym sposobie wykonania i użytych w tym celu materiałach. W ostatnim czasie popularność kostki brukowej rośnie – pojawiają się nowe sposoby jej wykonania oraz możliwości zastosowania. Poniżej skupiamy się na podstawowych kwestiach związanych z kostką brukową – czyli jej dostępnych kształtach oraz rozmiarach.

Kształty kostek brukowych 

Typowym kształtem jest prostopadłościan o nieregularnych krawędziach i lekko zaburzonych wymiarach. Obok nich występują także kostki o kształcie klepsydry lub fali. Modele takie cieszą się popularnością zwłaszcza w realizacji projektów miejskich. 

Do aranżacji przydomowych stosuje się często bardziej wyszukane projekty – złożone na przykład z kostek wzorowanych na kamieniach polnych lub wyposażone w tak zwaną galanterię brukowaną. Zaliczają się do niej płyty ażurowe, gazony, obrzeża i kolorowe palisady. Ciekawe pomysły aranżacyjne oferuje kostka brukowa Bydgoszcz – dostawca wysoce estetycznych rozwiązań dla aranżacji podłoża. 

Wymiary kostek brukowych 

Wymiary kostek brukowych są stosunkowo ujednolicone, choć znajdziesz oczywiście modele unikatowe i niepodrabialne. Najpopularniejsze rozmiary kostek betonowych na planie prostokąta to: 52×84, 84×94, 120×180 cm. Kostki granitowe występują w wersjach 40×60, 70×90, 80×100 oraz 150×170 cm. 

Ponadto liczy się grubość kostki, która może plasować się w przedziale od 4 do prawie 20 cm. Wybór grubości ma olbrzymie znaczenie w przypadku aranżowania podłoża o dużej powierzchni, na które kostki będą wywierać nacisk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zaręczyny jak z bajki – jak je zorganizować?
Zaręczyny jak z bajki – jak je zorganizować?
Zaręczyny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Dla kobiety to również chwila, na którą czeka się z utęsknieniem i […]
Ostatnie wpisy