Kształty i rozmiary kostek brukowych

Kształty i rozmiary kostek brukowych
dorozgryzienia
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór kostki brukowej nie należy do zadań łatwych. Materiał ten jest łatwo dostępny, jednak występuje w wielu wersjach o odmiennym sposobie wykonania i użytych w tym celu materiałach. W ostatnim czasie popularność kostki brukowej rośnie – pojawiają się nowe sposoby jej wykonania oraz możliwości zastosowania. Poniżej skupiamy się na podstawowych kwestiach związanych z kostką brukową – czyli jej dostępnych kształtach oraz rozmiarach.

Kształty kostek brukowych 

Typowym kształtem jest prostopadłościan o nieregularnych krawędziach i lekko zaburzonych wymiarach. Obok nich występują także kostki o kształcie klepsydry lub fali. Modele takie cieszą się popularnością zwłaszcza w realizacji projektów miejskich. 

Do aranżacji przydomowych stosuje się często bardziej wyszukane projekty – złożone na przykład z kostek wzorowanych na kamieniach polnych lub wyposażone w tak zwaną galanterię brukowaną. Zaliczają się do niej płyty ażurowe, gazony, obrzeża i kolorowe palisady. Ciekawe pomysły aranżacyjne oferuje kostka brukowa Bydgoszcz – dostawca wysoce estetycznych rozwiązań dla aranżacji podłoża. 

Wymiary kostek brukowych 

Wymiary kostek brukowych są stosunkowo ujednolicone, choć znajdziesz oczywiście modele unikatowe i niepodrabialne. Najpopularniejsze rozmiary kostek betonowych na planie prostokąta to: 52×84, 84×94, 120×180 cm. Kostki granitowe występują w wersjach 40×60, 70×90, 80×100 oraz 150×170 cm. 

Ponadto liczy się grubość kostki, która może plasować się w przedziale od 4 do prawie 20 cm. Wybór grubości ma olbrzymie znaczenie w przypadku aranżowania podłoża o dużej powierzchni, na które kostki będą wywierać nacisk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie części do naszego motocykla?
Jak wybrać odpowiednie części do naszego motocykla?
Wybór odpowiednich części do Twojego motocykla jest ważny. Będziesz polegać na nich, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, więc ważne jest, aby […]
Ostatnie wpisy