Jakie opony wybrać do maszyn budowlanych?

Jakie opony wybrać do maszyn budowlanych?
dorozgryzienia
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maszyny budowlane to ciężkie, specjalistyczne urządzenia wykorzystywane powszechnie do wykonywania zaawansowanych prac ziemnych, remontowych i konstrukcyjnych. W tej kategorii wyróżniamy m.in. koparki, ładowarki, spycharki, równiarki, walce, dźwigi czy ubijarki. Kluczowym elementem decydującym o wydajnym działaniu takich sprzętów są zamontowane w nich opony. Powinny one być przede wszystkim bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz dostosowane do konkretnych warunków terenowych. 

Modele radialne i diagonalne to strzał w dziesiątkę

Opony do maszyn budowlanych muszą spełniać szereg konkretnych kryteriów. Podstawą jest oczywiście wystarczająco dobra przyczepność do podłoża w trakcie przyspieszania, hamowania i modyfikacji kierunku jazdy. Oprócz tego liczy się ponadprzeciętna wytrzymałość bieżnika na ścieranie i przecięcia, funkcja samooczyszczania z błota, stosunkowo niski opór toczenia, zapobieganie wibracjom i możliwość nałożenia zupełnie nowego bieżnika (co przekłada się na oszczędność pieniędzy). W codziennym użytkowaniu znakomicie sprawdzają się zwłaszcza opony radialne (promieniowe), wyróżniające się wieloma warstwami osnowy złożonymi z drutów i tkanin. Ich ogromną zaletą jest to, że zapewniają maksymalny komfort poruszania się po twardej nawierzchni i jednocześnie ograniczają zużycie paliwa. W przypadku pracy na nierównym i grząskim terenie lepiej natomiast postawić na modele diagonalne (krzyżowe). Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę następujące kwestie:

-rozmiar – dopasowany do obręczy kół w danej maszynie,

-przeznaczenie – np. w ładowarkach montuje się opony oznaczone literą L, a w walcach – literą C,

-kształt bieżnika – liczne, zygzakowate rowki oraz lamele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Stacja diagnostyczna 31.08.2021

    Opony radialne będą najlepszym rozwiązaniem:)

Rekomendowane
Kiedy Twoje dziecko lubi wychodzić na pole w deszczu – jak poprawnie zabezpieczyć je na złą pogodę?
Kiedy Twoje dziecko lubi wychodzić na pole w deszczu – jak poprawnie zabezpieczyć je na złą pogodę?
Jesień to idealny czas na zabawy w deszczu. W końcu jest to jedno z najprzyjemniejszych zajęć dzieciństwa! Warto jednak wiedzieć, […]
Ostatnie wpisy