Zdrowie stanowi najwyższą wartość egzystencji człowieka. Bez niego nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, a także długo żyć. Jeżeli pragniemy być zdrowi, warto często się badać. Monitoring stanu naszych narządów wewnętrznych pozwala trzymać rękę na pulsie i wychwycić optymalne momenty zagrożenia. Ten dobry nawyk dotyczy w szczególności obserwacji pracy serca. Odnosi się to zarówno do osób zmagających się z problemami w obrębie tego narządu, jak i zdrowych.
Udając się do kliniki serca, możemy wykonać szereg badań diagnostycznych dla wszelkich chorób tego narządu. Z reguły mają one charakter nieinwazyjny i charakteryzują się szybkością przebiegu. Wśród nich znajdują się:
– EKG spoczynkowe,
– echo serca,
– EKG wysiłkowe/próba wysiłkowa,
– diagnostyka holterem ciśnieniowym,
– diagnostyka holterem EKG,
– rezonans magnetyczny serca.
Do badań inwazyjnych należy tu koronarografia.
Przykładem bardzo poważnego schorzenia serca dotykającego naszą populację jest nadciśnienie tętnicze – Klinika Poznań to jedno z miejsc, gdzie możemy je wykryć. Choroba ta często przez długi czas nie daje o sobie znać, a może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. W wyniku tej przypadłości, która jest nie wykryta i nie leczona, mogą pojawić się następujące powikłania:
– udar mózgu,
– zawał serca,
– rozwarstwienie aorty,
– uszkodzenie nerek,
– retinopatia ciśnieniowa oczu,
– demencja, otępienie,
– dolegliwości psychiczne, np. bezsenność.
Nadciśnienie tętnicze to choroba o szerokim populacyjnym zasięgu, więc może dosięgnąć każdego z nas. Warto zatem regularnie się badać, by w porę zacząć działać. Profilaktyka nadciśnienia tętniczego obejmuje zatem następujące badania serca:
– diagnostyka holterem ciśnieniowym,
– diagnostyka holterem EKG.
Dzięki tym metodom pomiaru możemy otrzymać informację o całodobowej pracy serca. To bardzo przydatne dane pomagające określić dokładny faktyczny stan ciśnienia, w przeciwieństwie do chwilowego pomiaru zwykłym ciśnieniomierzem.