Jakie badania potrafią zdiagnozować stan zdrowia serca?

Jakie badania potrafią zdiagnozować stan zdrowia serca?
dorozgryzienia
Forma i zdrowie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowie stanowi najwyższą wartość egzystencji człowieka. Bez niego nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, a także długo żyć. Jeżeli pragniemy być zdrowi, warto często się badać. Monitoring stanu naszych narządów wewnętrznych pozwala trzymać rękę na pulsie i wychwycić optymalne momenty zagrożenia. Ten dobry nawyk dotyczy w szczególności obserwacji pracy serca. Odnosi się to zarówno do osób zmagających się z problemami w obrębie tego narządu, jak i zdrowych.

Rodzaje badań serca

Udając się do kliniki serca, możemy wykonać szereg badań diagnostycznych dla wszelkich chorób tego narządu. Z reguły mają one charakter nieinwazyjny i charakteryzują się szybkością przebiegu. Wśród nich znajdują się:

– EKG spoczynkowe,

– echo serca,

– EKG wysiłkowe/próba wysiłkowa,

– diagnostyka holterem ciśnieniowym,

– diagnostyka holterem EKG,

– rezonans magnetyczny serca.

Do badań inwazyjnych należy tu koronarografia.

Jak diagnozować jedną z najbardziej powszechnych chorób serca – nadciśnienie tętnicze?

Przykładem bardzo poważnego schorzenia serca dotykającego naszą populację jest nadciśnienie tętnicze – Klinika Poznań to jedno z miejsc, gdzie możemy je wykryć. Choroba ta często przez długi czas nie daje o sobie znać, a może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. W wyniku tej przypadłości, która jest nie wykryta i nie leczona, mogą pojawić się następujące powikłania:

– udar mózgu,

– zawał serca,

– rozwarstwienie aorty,

– uszkodzenie nerek,

– retinopatia ciśnieniowa oczu,

– demencja, otępienie,

– dolegliwości psychiczne, np. bezsenność.

Nadciśnienie tętnicze to choroba o szerokim populacyjnym zasięgu, więc może dosięgnąć każdego z nas. Warto zatem regularnie się badać, by w porę zacząć działać. Profilaktyka nadciśnienia tętniczego obejmuje zatem następujące badania serca:

– diagnostyka holterem ciśnieniowym,

– diagnostyka holterem EKG.

Dzięki tym metodom pomiaru możemy otrzymać informację o całodobowej pracy serca. To bardzo przydatne dane pomagające określić dokładny faktyczny stan ciśnienia, w przeciwieństwie do chwilowego pomiaru zwykłym ciśnieniomierzem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Food truck – lepszy niż lokal stacjonarny?
Food truck – lepszy niż lokal stacjonarny?
Różnica między lokalem stacjonarnym, a food truckiem jest dość oczywista. Odpowiedź na pytanie, które z rozwiązań jest lepsze bywa trudna. […]
Ostatnie wpisy