Jakich kosiarek używa się współcześnie?

Jakich kosiarek używa się współcześnie?
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żaden ogród, łąka czy dowolny teren zielony nie może się obejść bez kosiarki. Urządzenie to jest bowiem podstawową maszyną służącą przede wszystkim do koszenia trawy, ale też usuwania chwastów. Na rynku jest dostępnych wiele różnych modeli tego sprzętu, zasilanych na trzy sposoby – ręcznie, elektrycznie oraz spalinowo. Dzielimy je głównie ze względu na system tnący. W tej kategorii zdecydowanie najchętniej użytkowane są tzw. kosiarki listwowe, które działają nieco podobnie jak maszynka do włosów. 

Najważniejsza jest skuteczność cięcia

Obecnie w sklepach można kupić kilka rodzajów kosiarek, które różnią się między sobą pod względem sposobu koszenia. Ogromnym powodzeniem wśród profesjonalistów (np. ogrodników, rolników) cieszą się zwłaszcza modele listwowe, wyposażone w ostrza pozwalające na sprawne cięcie zarówno trawy, jak i zarośli czy chwastów. W tym przypadku nóż wykonuje zawsze ruch posuwisto-zwrotny. Co istotne, wysokość roślin nie stanowi dla tych urządzeń wyzwania, ponieważ są w stanie ściąć dosłownie wszystko. Drugim typem popularnych kosiarek są wersje rotacyjne, które posiadają ostry nóż obracający się poziomo i umożliwiający cięcie w dowolnym kierunku (3000 obr/min i więcej).

W procesie usuwania roślina nie jest w żaden sposób dociskana do innego elementu, lecz utrzymuje ją jedynie bezwładność. W tej grupie wyróżnimy szczególnie tzw. kosiarki bijakowe, w których elementami odpowiedzialnymi za cięcie są specjalne bijaki rozdrabniające trawę albo chwasty. Sprawdzają się doskonale w koszeniu wszelkich nieużytków, a także poboczy dróg. Modna jest np. kosiarka bijakowa do quada, doczepiana do tego pojazdu za pomocą dedykowanych uchwytów. Ostatnim powszechnie stosowanym sprzętem jest kosiarka bębnowa, gwarantująca wyjątkowo precyzyjne, a jednocześnie delikatne cięcie (brak szarpania).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lokalna i ekologiczna żywność – w jaki sposób może wpłynąć na poprawę naszego zdrowia?
Lokalna i ekologiczna żywność – w jaki sposób może wpłynąć na poprawę naszego zdrowia?
Eksperci od lat alarmują, że wysoko przetworzona żywność, fast foody oraz gotowe potrawy, które wystarczy odgrzać w mikrofalówce, nie są […]
Ostatnie wpisy