Części samochodowe oryginalne czy zamienniki?

Samochód, o czym wiedzą wszyscy szczęśliwi posiadacze, to naprawdę duża skarbonka. Na zakup, eksploatację i naprawy naszych ukochanych jeżdżących zabawek wydajemy olbrzymie pieniądze. Dodawszy do tego koszty obowiązkowego OC i niekoniecznie obowiązkowego, ale szczególnie dla nowych samochodów wskazanego AC i przyjmując 5 lat na amortyzację dostajemy dla przeciętnego samochodu popularnej, nawet niskiej klasy kwoty rzędu 1 500 – 2 000 zł na miesiąc, czyli z grubsza połowę średniego miesięcznego dochodu z pracy najemnej w Polsce. Liczone w ten sposób koszty miesięczne samochodu używanego, najpopularniejszego w naszym kraju środka lokomocji, gdzie średnio przeciętne auto ma powyżej 10 lat są oczywiście mniejsze, ale powstaje kolejny problem.

Kilkunastoletni samochód, kupiony nawet z pierwszej ręki, umiarkowanie eksploatowany i poprawnie pielęgnowany (przeglądy, wymiany, dobra diagnostyka) po prostu dość często się psuje. A dokładnej psują się jego podzespoły i części. O ile wymianę niektórych mechanizmów możemy przeprowadzić sami, oszczędzając na kosztach pracy mechanika, to części zamienne musimy kupić. I tu pojawia się dylemat:

  • oryginalne części zamienne, czy
  • zamienniki

    Przykładowo nowe i oryginalne zawieszenie do Renault potrafi kosztować więcej, niż sam (stary) samochód. Z kolei nieoryginalne części do samochodu, które potrafią kosztować kilka razy mniej, pochodzą zwykle albo z ‚odzysku’, czyli ze starych aut rozebranych na części albo są produkowane nie wiadomo gdzie (wiadomo tylko, że tam, gdzie jest najtaniej, czyli Afryka, Azja) i ryzyko zamiany siekierki na kijek jest spore. Ot, dylemat większości polskich kierowców.

Podziel się:

Jeden komentarz

  • thomas

    Nie widze potrzeby przepłacać za orginały jak można dobre części oe np delph kupić taniej, w tym podliknowanym sklepie widze że też je mają, jak będe następnym razem potrzebował to zajrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − jedenaście =