Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Korzystanie z kuwety to umiejętność, którą powinien opanować każdy pupil. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadku zwierząt, które nie opuszczają czterech ścian. Życie z kotem niepotrafiącym z kuwety korzystać, może stać się dla nas ogromnym problemem.

Często pomimo wielu podejść, próby nauczenia kota korzystania z kuwety, kończą się fiaskiem. Może wynikać to ze stresu, jakie koty odczuwają w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. Wybór odpowiednich akcesoriów wydaje nam się nieistotny, aczkolwiek dla futrzaków ma to ogromne znaczenie. Żwirek o źle dobranym zapachu lub strukturze ziarna, z pewnością nie zachęci ich do korzystania z urządzenia. Duże znaczenie ma także kształt kuwety, miejsce ustawienia oraz częstotliwość z jaką ją czyścimy.

W przypadku czworonogów, które są w naszych rodzinach od lat, często obserwuje się nawrót od korzystania z kuwety. Wynika to głównie ze stresu, który kot może odczuwać w związku z remontem lub pojawieniem się nowego członka rodziny. Na takie zachowanie wpływ ma także panująca w domu atmosfera. Konflikty między jej członkami mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie zwierzaka.

Jak przyzwyczaić kota do korzystania z kuwety?

Gdy musimy nauczyć go tego od podstaw, kuwety najlepiej ustawiać w kilku pomieszczeniach. Mając prawo wyboru toalety oraz jej obecność w zasięgu wzroku, kot zacznie używać jej szybciej. Kocięta można też kilka razy dziennie wsadzać do kuwety, co umożliwi im zapoznanie się z przedmiotem. Zwłaszcza gdy zauważymy zbliżającą się u niego potrzebę. W przypadku dorosłych kotów proces ten wygląda podobnie. Na początku warto udostępnić mu tylko jedno lub dwa pomieszczenia. W tym przypadku wystarczy tylko jedna kuweta. Należy jednak zadbać o jej odpowiednie ustawienie – kot powinien odczuwać choć odrobinę intymności.

W trakcie nauki warto zapewnić zwierzęciu drobny i bezzapachowy żwirek mineralny, który będzie przypominać mu piasek. Odpowiedni materiał, znajdziecie tutaj: https://kotamy.com/zwirek-dla-kota. Na stronie dostępne są produktów, wykonanych z drewna, silikonu, masy kukurydzianej i innych materiałów. Sklep oferuje ponadto bogatą gamę pochłaniaczy zapachów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Elementy wykończenia domu, które dopełnią całości
Elementy wykończenia domu, które dopełnią całości
Planując remont elewacji budynku, często zapominamy, że oprócz wyboru koloru czy struktury tynku, ogromne znaczenie mają dopasowane dodatki. Piękna, jednolita […]
Ostatnie wpisy