Jak i gdzie gromadzić wodę opadową?

Jak i gdzie gromadzić wodę opadową?
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Woda pochodząca z opadów może być śmiało wykorzystywana do wielu celów, a przede wszystkim do podlewania roślin. Jest to bardzo ekologiczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Zbieranie deszczówki pomoże unikną nadmiernej ilości wody na działce, co jest szczególnie uciążliwie podczas długotrwałych opadów. 

Dlaczego warto gromadzić wodę pochodzącą z opadów?

Do gromadzenia wody z opadów potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni zbiornik, który umieszczony będzie bezpośrednio pod rurą spustową. Może on mieć bardzo różną pojemność. Mniejsze z nich, takie jak zbiornik 10m3 montuje się pod ziemią, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca. Opróżnia się go w razie potrzeby, lub w momencie, gdy jest on już przepełniony. Coraz popularniejsze staje się montowanie nowoczesnych instalacji, które umożliwiają wykorzystanie zgromadzonej wody np. do spłukiwania toalety lub do prania.

Jeśli deszczówka ma być stosowana do utrzymywania odpowiedniego poziomu nawodnienia gruntu stosuje się specjalny drenaż rozsączający. Jest to system, który umożliwia gromadzenie dużych ilości wody i stopniowe ich rozprowadzanie zarówno w poziomie, jak i w pionie po całym gruncie. Skrzynki, które są głównym elementem tej instalacji mogą być ze sobą łączone w różnych konfiguracjach. Niekiedy stosuje się także studnie chłonne, która pomaga odprowadzać wodę do głębszych warstw ziemi. Są one wykorzystywane przede wszystkim na terenach, gdzie zewnętrzna część gruntu jest nieprzepuszczalna, a w jego głębi znajduje się np. piasek lub żwir.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak szybko ocenić wytrzymałość betonu?
Jak szybko ocenić wytrzymałość betonu?
Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych, który powstaje z cementu, wybranego kruszywa oraz wody. Jego najważniejszym parametrem technicznym […]
Ostatnie wpisy