Do jakich chorób można mieć predyspozycje genetyczne?

Choroby genetyczne są chorobami, które możemy odziedziczyć w genach zarówno po naszych rodzicach, jak i po babciach czy dziadkach. Świadomość ryzyka zachorowania można tu określić na podstawie wiedzy o takich zachorowaniach w rodzinie lub wykonując specjalistyczne testy genetyczne.

Jakie choroby można odziedziczyć?

Predyspozycje do dziedziczenia chorób genetycznych mają szczególnie osoby, których przodkowie (zwykle I i II pokolenie) właśnie na nie chorowali. Można tu wyróżnić m.in choroby psychiczne, jak np. schizofrenia czy choroby związane z głową, emocjami i nieodpowiednimi połączeniem chromosomów, jak depresja, ADHD, autyzm, zespół Turnera. Ta grupa chorób jest jednak dziedziczona genetycznie rzadziej niż np. choroby nowotworowe czy choroby cywilizacyjne (nadciśnienie, cukrzyca).

W określeniu skali ryzyka zachorowania pomagają testy genetyczne wykonywane w laboratoriach jak np. https://euroimmundna.pl, dzięki którym można wyznaczyć procent prawdopodobieństwa zachorowania np. syna na choroby, które w rodzinie miał ojciec, czy dziadek.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 7 =