Do jakich chorób można mieć predyspozycje genetyczne?

Do jakich chorób można mieć predyspozycje genetyczne?
dorozgryzienia
Forma i zdrowie
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Choroby genetyczne są chorobami, które możemy odziedziczyć w genach zarówno po naszych rodzicach, jak i po babciach czy dziadkach. Świadomość ryzyka zachorowania można tu określić na podstawie wiedzy o takich zachorowaniach w rodzinie lub wykonując specjalistyczne testy genetyczne.

Jakie choroby można odziedziczyć?

Predyspozycje do dziedziczenia chorób genetycznych mają szczególnie osoby, których przodkowie (zwykle I i II pokolenie) właśnie na nie chorowali. Można tu wyróżnić m.in choroby psychiczne, jak np. schizofrenia czy choroby związane z głową, emocjami i nieodpowiednimi połączeniem chromosomów, jak depresja, ADHD, autyzm, zespół Turnera. Ta grupa chorób jest jednak dziedziczona genetycznie rzadziej niż np. choroby nowotworowe czy choroby cywilizacyjne (nadciśnienie, cukrzyca).

W określeniu skali ryzyka zachorowania pomagają testy genetyczne wykonywane w laboratoriach jak np. https://euroimmundna.pl, dzięki którym można wyznaczyć procent prawdopodobieństwa zachorowania np. syna na choroby, które w rodzinie miał ojciec, czy dziadek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób zabezpieczyć towar w transporcie?
W jaki sposób zabezpieczyć towar w transporcie?
W czasach, gdy handel internetowy, a co za tym idzie sprzedaż wysyłkowa, święcą swoje triumfy, musimy nieustannie podnosić standard zabezpieczeń […]
Ostatnie wpisy