Dlaczego warto korzystać z miernika pH gleby?

Dlaczego warto korzystać z miernika pH gleby?
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odczyn gleby ma ogromny wpływ na zdrowy wzrost i witalny wygląd roślin domowych i ogrodowych. Wskaźnik pH jest wyznacznikiem poziomu jonów wodorowych w glebie i pozwala oznaczyć ich zawartość na skali od 1 do 14. Decyduje on o poziomie zakwaszenia ziemi – im więcej kationów wodorowych, tym kwaśniejsza gleba.

Rośliny różnią się preferencjami dotyczącymi odczynu ziemi, dlatego mówi się o gatunkach kwasolubnych i zasadolubnych. Poziom pH decyduje o ilości substancji odżywczych pobieranych z podłoża i jest istotny do ustalenia równowagi pomiędzy poziomem jonów w glebie i we wnętrzu rośliny. Zarówno profesjonalni ogrodnicy, jak i amatorzy uprawy roślin, wiedzą jak ważne jest utrzymanie równowagi tych substancji w hodowli. Zakładając ogród lub dbając o kwiaty doniczkowe warto sprawdzić jakie jest naturalne pH podłoża lub wybranej ziemi uniwersalnej. Dzięki tej wiedzy łatwiej jest dostosować warunki do potrzeb roślin i zapewnić im optymalne środowisko do wzrostu i rozwoju.

Jak sprawdzić pH gleby?

Istnieje wiele metod pomiaru odczynu, ale jeśli zależy nam na wiarygodnych danych warto wykorzystać profesjonalny miernik pH. Specjalistyczne aparaty dostosowane są do mierzenia substancji bezpośrednio z gleby ogrodowej lub z doniczki. Przyrząd do pomiaru pH zaopatrzony jest w długą igłę, którą należy wbić w lekko wilgotną ziemię. Uzyskany wynik zostanie wyświetlony na ekranie miernika. Jest to wygodna i szybka metoda, w przeciwieństwie do tradycyjnych pomiarów z użyciem papierka lakmusowego, gdzie niezbędne jest przygotowanie roztworu wodnego gleby. Mierniki pH idealne do domu i ogrodu można znaleźć m.in. na stronie: https://domowauprawa.pl/pol_m_POMIARY-I-KONTROLA_Mierniki-pH-263.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z jakimi formalnościami wiąże się kupno pojazdu na kredyt?
Z jakimi formalnościami wiąże się kupno pojazdu na kredyt?
Istnieje wiele form finansowania zakupu samochodu. Decydując się na kredyt VW oferuje naprawdę atrakcyjne warunki, poza tym niemal do minimum […]
Ostatnie wpisy