Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?
dorozgryzienia
Biznes i finanse
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który zajmuje się fachową wyceną wartości różnego rodzaju nieruchomości. Jest to możliwe dzięki uprawnieniom, które posiada. Zasady pracy rzeczoznawcy zawarte są w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami.

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Do uzyskania tytułu rzeczoznawcy konieczne jest ukończenie studiów wyższych lub podyplomowych z zakresu wyceny nieruchomości. Trzeba również odbyć praktykę zawodową oraz zdać egzamin. Obejmuje on przede wszystkim zagadnienia związane m.in. z obliczaniem rocznej stopy oprocentowania hipoteki, prawem podatkowym i budowlanym.

Rzeczoznawca po uzyskaniu niezbędnych uprawnień może sporządzać opracowania oraz ekspertyzy dotyczące przede wszystkim rynku nieruchomości, efektywności inwestowania w nie, bankowo-hipotecznej ich wartości oraz określania jej na potrzeby prywatnych inwestorów.

Dokument, który przygotowywany jest przez rzeczoznawcę nazywany jest operatem szacunkowym. Jego treść oraz elementy, które muszą się w nim znaleźć określone są przez Rozporządzenie Rady Ministrów z 2004 roku.

Z usług tego specjalisty korzysta się w sytuacji, gdy konieczne jest udokumentowanie wartości nieruchomość przede wszystkim do celów urzędowych. Chcąc skorzystać z usług, które świadczy rzeczoznawca majątkowy Wrocław jest jednym z miast, w którym można znaleźć tego specjalistę. Sporządzane przez niego wyceny są szczególnie pomocne przy sprzedaży i zakupie nieruchomości, podziale majątku i spadku oraz w celu uzyskania kredytu hipotecznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rodzaje osuszacza i jego zastosowanie
Rodzaje osuszacza i jego zastosowanie
Głównym zadaniem osuszacza jest usunięcie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Wilgoć może bowiem sprzyjać powstawaniu grzybów oraz pleśni, które nie tylko […]
Ostatnie wpisy