Sprzedaż i kupno mieszkania – czym różni się zaliczka od zadatku?

Sprzedaż i kupno mieszkania – czym różni się zaliczka od zadatku?
dorozgryzienia
Biznes i finanse
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zamierzasz kupić swoje pierwsze mieszkanie? A może zdecydowałeś się sprzedać dotychczasowe lokum? W obu przypadkach niezbędna będzie znajomość podstawowych pojęć, tak aby mieć świadomość do czego się zobowiązujesz. Jeśli zastanawiasz się czym różni się zadatek od zaliczki – przeczytaj poniższe wytłumaczenie.

Zaliczka czy zadatek

Znalazłeś idealne mieszkanie i chcesz je zarezerwować. Zwykle w takiej sytuacji podpisywana jest umowa przedwstępna. Jeśli nie czujesz się pewnie w dziedzinie nieruchomości, warto skorzystać z fachowej porady firmy, która specjalizuje się w tego typu doradztwie, np. PaselaHome.pl. Umowa taka wiąże się bowiem z pierwszymi opłatami – zaliczką lub zadatkiem.

Jeśli jesteś kupującym, zaliczka może być dla Ciebie formą korzystniejszą, ponieważ jeśli się rozmyślisz i zrezygnujesz z kontynuowania transakcji, będzie ona w całości Tobie zwrócona. Działa to jednak w obie strony. Jeśli to sprzedający zmieni zdanie, zwróci Ci po prostu wpłaconą kwotę. Niestety musisz się liczyć z tym, że stracisz w ten sposób sporo czasu, który mogłeś wykorzystać na znalezienie swojego wymarzonego mieszkania. Zwykle jednak obie strony decydują się na zadatkowanie.

W tym przypadku, jeśli zrezygnujesz z kupna mieszkania, zadatek nie zostanie Ci zwrócony. Stracisz zatem wpłacone pieniądze. Jeśli natomiast sprzedający zrezygnuje z transakcji, nie tylko będzie zobowiązany oddać zadatek, ale także dopłacić jego równowartość. W przypadku kiedy obie strony podejmują decyzje o wycofaniu się z umowy, wpłacone środki są po prostu zwracana kupującemu w całości.

Bez względu na to, czy jest się sprzedającym, czy kupującym, warto dobrze się przygotować i prowadzić transakcję tak, by czuć się zabezpieczonym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest mascarpone i do jakich dań warto go dodać?
Czym jest mascarpone i do jakich dań warto go dodać?
Mascarpone to miękki, kremowy ser, który jest używany w wielu włoskich potrawach. Ma wysoką zawartość tłuszczu, więc możesz go użyć, […]
Ostatnie wpisy