Przydomowa ferma drobiu – jak ją założyć?

Przydomowa ferma drobiu – jak ją założyć?
dorozgryzienia
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób decyduje się na założenie przydomowej fermy drobiu, wychodząc z założenia, że jest to najprostszy sposób, by pozyskać zdrowe, ekologiczne jajka i mięso. Jest to także doskonały sposób, by podreperować domowy budżet, tym bardziej, że popyt na tego typu produkty nie maleje. Przed rozpoczęciem działalności warto jednak szczegółowo przeanalizować własne możliwości i zakładane korzyści, a także zainwestować w narzędzia przydatne na fermie drobiu.

Ferma drobiu a przydomowy kurnik

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie przydomowego kurnika to must have każdego mieszkańca wsi. Z czasem profil gospodarstw znacznie się zmienił. Wciąż są jednak osoby, które decydują się na posiadanie kilkunastu kur „na własny użytek”. Dostępne w sklepach jajka i mięso drobiowe w większości pochodzi z ferm przemysłowych, niekoniecznie ekologicznych. Z drugiej strony coraz więcej konsumentów poszukuje produktów zdrowych, bez dodatku antybiotyków i sztucznych preparatów. Odpowiedzią na to są przydomowe fermy drobiu. Pod względem hodowli i wyposażenia rozwiązania te dalekie są od jednostek przemysłowych, gwarantując jednak stały dostęp do ekologicznych produktów drobiarskich.

W dużych hodowlach klatki umieszczane są w wentylowanych halach, obowiązkowo wyposażonych w taśmociąg. Konieczne jest także stworzenie wylęgarni. Utworzenie takiego miejsca wiąże się ze sporym nakładem finansowym – niekiedy koszty liczone są w setkach tysięcy złotych. Rzeczą oczywistą jest fakt, że w przypadku przydomowej fermy wyposażenie będzie proporcjonalnie mniejsze. Budowa dużych pomieszczeń, przynajmniej na początku, jest zbyteczna. Nie ma również konieczności montowania taśmociągu – tym bardziej, jeśli hodowla obejmuje kilkadziesiąt kur. Warto jednak pomyśleć o rozwiązaniach, które umożliwią bezproblemowe wylęganie piskląt. Niezastąpiony okazuje się w tym przypadku inkubator do jaj, który w znaczny sposób ułatwi i przyspieszy produkcję. Co więcej, hodowca ma możliwość stałego kontrolowania procesu wykluwania. Dodatkową zaletą jest prosta obsługa urządzenia. Dostępne na rynku modele różnią się wielkością i funkcjonalnością, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje pelletu?
Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje pelletu?
Wiele osób decyduje się na korzystanie z ekologicznych materiałów opałowych. W społeczeństwie wzrasta bowiem świadomość dotycząca szkodliwości stosowania tradycyjnych paliw. […]
Ostatnie wpisy