Przydomowa ferma drobiu – jak ją założyć?

Przydomowa ferma drobiu – jak ją założyć?
dorozgryzienia
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób decyduje się na założenie przydomowej fermy drobiu, wychodząc z założenia, że jest to najprostszy sposób, by pozyskać zdrowe, ekologiczne jajka i mięso. Jest to także doskonały sposób, by podreperować domowy budżet, tym bardziej, że popyt na tego typu produkty nie maleje. Przed rozpoczęciem działalności warto jednak szczegółowo przeanalizować własne możliwości i zakładane korzyści, a także zainwestować w narzędzia przydatne na fermie drobiu.

Ferma drobiu a przydomowy kurnik

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie przydomowego kurnika to must have każdego mieszkańca wsi. Z czasem profil gospodarstw znacznie się zmienił. Wciąż są jednak osoby, które decydują się na posiadanie kilkunastu kur „na własny użytek”. Dostępne w sklepach jajka i mięso drobiowe w większości pochodzi z ferm przemysłowych, niekoniecznie ekologicznych. Z drugiej strony coraz więcej konsumentów poszukuje produktów zdrowych, bez dodatku antybiotyków i sztucznych preparatów. Odpowiedzią na to są przydomowe fermy drobiu. Pod względem hodowli i wyposażenia rozwiązania te dalekie są od jednostek przemysłowych, gwarantując jednak stały dostęp do ekologicznych produktów drobiarskich.

W dużych hodowlach klatki umieszczane są w wentylowanych halach, obowiązkowo wyposażonych w taśmociąg. Konieczne jest także stworzenie wylęgarni. Utworzenie takiego miejsca wiąże się ze sporym nakładem finansowym – niekiedy koszty liczone są w setkach tysięcy złotych. Rzeczą oczywistą jest fakt, że w przypadku przydomowej fermy wyposażenie będzie proporcjonalnie mniejsze. Budowa dużych pomieszczeń, przynajmniej na początku, jest zbyteczna. Nie ma również konieczności montowania taśmociągu – tym bardziej, jeśli hodowla obejmuje kilkadziesiąt kur. Warto jednak pomyśleć o rozwiązaniach, które umożliwią bezproblemowe wylęganie piskląt. Niezastąpiony okazuje się w tym przypadku inkubator do jaj, który w znaczny sposób ułatwi i przyspieszy produkcję. Co więcej, hodowca ma możliwość stałego kontrolowania procesu wykluwania. Dodatkową zaletą jest prosta obsługa urządzenia. Dostępne na rynku modele różnią się wielkością i funkcjonalnością, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są najlepsze sposoby na naukę języka obcego?
Jakie są najlepsze sposoby na naukę języka obcego?
Nowoczesny styl życia oraz postępująca globalizacja niejako zmuszają nas do nauki przynajmniej jednego języka obcego. Bez niego zagraniczne podróże czy […]
Ostatnie wpisy