W magazynach stosuje się różnorodne rozwiązania, które ułatwiają przechowywanie i transportowanie towarów. Doskonałym przykładem są palety plastikowe, czyli proste konstrukcje wytwarzane w procesie wtryskiwania plastycznego tworzywa sztucznego do specjalnej formy. Służą one zarówno do magazynowania rozmaitych ładunków na regałach tzw. wysokiego składowania (ewentualnie na ziemi), jak i ich przemieszczania z miejsca na miejsce. Jeśli interesują nas palety plastikowe producent oferuje je w zróżnicowanych rozmiarach, kolorach oraz formie.
Palety plastikowe są stosunkowo łatwe w czyszczeniu – można je bez problemu myć wodą oraz dezynfekować z użyciem odpowiednich preparatów. Poza tym charakteryzują się niską wagą, co w znacznym stopniu ułatwia przenoszenie oraz skutkuje obniżeniem kosztów logistycznych oraz transportowych. Pod tym względem biją na głowę tradycyjne konstrukcje wykonane z drewna. Niewątpliwym atutem omawianych palet jest również ich ponadprzeciętna odporność na promieniowanie ultrafioletowe, szkodliwe działanie substancji chemicznych oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
Najbardziej popularne są standardowe modele euro o wymiarach 1200 X 800 mm, ale często korzysta się też z higienicznych wersji ESD (głównie do przechowywania żywności). Dodajmy, że niektóre egzemplarze są przystosowanie do obciążeń na niskim poziomie (maksymalnie do 2,5 tony nośności statycznej), inne zaś do obciążeń średnich i wysokich (powyżej 5000 kg). W przestrzeniach magazynowych palety plastikowe stanowią zazwyczaj istotny element zamkniętych łańcuchów dostaw i są kompatybilne do pracy zarówno z zaawansowanymi systemami przenośników, jak i wózkami widłowymi.