Na czym polega prześwietlenie spawów?

Na czym polega prześwietlenie spawów?
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spawanie polega na łączeniu ze sobą metali poprzez miejscowe roztopienie ich powierzchni, wraz z dodaniem spoiwa. Jest bardzo powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, choćby przy produkcji samochodów, maszyn i tak dalej. Zdarza się jednak, że jeden na bardzo wiele spawów będzie miał obniżoną wytrzymałość. Może do tego dojść zwłaszcza wtedy, gdy łączenie metali odbywa się z wykorzystaniem zrobotyzowanej linii produkcyjnej. Taki produkt nie powinien trafić do klienta, stąd konieczność sprawdzania, czy wszystkie połączenia są odpowiednio wykonane.

Badanie ultradźwękowe

Duże przedsiębiorstwa posiadają własne zespoły pracowników, które zajmują się badaniem spawów. Mniejsze firmy często zamawiają tego typu usługi z zewnątrz, z uwagi na brak odpowiedniego sprzętu. Wykorzystywane są tutaj najczęściej urządzenia wytwarzające dźwięki o specjalnej częstotliwości (niesłyszalnej dla ludzkiego ucha), które potrafią wniknąć wgłąb materiału. Reakcja próbki jest wychwytywana i analizowana, co pozwala stworzyć bardzo szczegółową mapę przekroju spawu i materiału wokół.

Rentgen i podczerwień

Inne metody, które również są powszechnie stosowane, to prześwietlanie spawów. Do tego celu używane są urządzenia, które zapewne znają wszyscy, którzy mieli kiedykolwiek prześwietlaną jakąś część ciała. Promienie rentgenowskie są w stanie przeniknąć nawet bardzo gruby materiał, nadają się więc doskonale także do zastosowań w przemyśle metalurgicznym. Używana jest także podczerwień, która potrafi być pomocna przy materiałach o niewielkiej grubości. Jej zaletą jest brak emisji szkodliwego promieniowania do otoczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pielęgnacja na co dzień dla cery wrażliwej
Pielęgnacja na co dzień dla cery wrażliwej
Skóra wrażliwa jest podatna na alergie i wysypki. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, od składnika w nowym produkcie do […]
Ostatnie wpisy