Łożysko – czym jest i do czego służy?

Łożysko – czym jest i do czego służy?
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łożyska to bardzo drobne, a zarazem bardzo istotne elementy zapewniające ruchomość wszelkim częściom maszyn i urządzeń. Gdyby nie te niepozorne, okrągłe przedmioty, prawdopodobnie nie mielibyśmy samochodów oraz większości silników. Bez łożysk dosłownie stanęłaby też większość przemysłu. Te niepozorne urządzenia pozwalają na niezależny obrót elementu wokół osi, na której są zamontowane, umożliwiając przy tym jednocześnie przeniesienie obciążeń na konkretny element przy minimalnym tarciu. Właśnie ze względu na minimalizację tarcia, łożyska znajdują zastosowanie w większości urządzeń wymagających ruchomości elementu (na przykład obrotu koła w samochodzie). 

Budowa łożyska 

Te stosunkowo proste urządzenia składają się podstawowo z dwóch cylindrów lub tarcz z bieżniami, z czego jedna jest zawsze mniejsza do drugiej. Cylindry te poruszają się w przeciwnych kierunkach po powierzchni ślizgowej lub elementach tocznych pomiędzy nimi (zazwyczaj są to kulki lub wałeczki). W zależności od przeznaczenia i rodzaju przenoszonego przez dane model ruchu (w kierunku promieniowym lub osiowym) wyróżniamy łożyska poprzeczne i wzdłużne. Często możemy spotkać także ich kombinację, poruszającą się w kilku płaszczyznach. 

Najpopularniejsze rozwiązania

W poszukiwaniu odpowiedniego łożyska sklep internetowy będzie najlepszym miejscem, w którym będzie można je znaleźć. Na stronach internetowych występują najszerzej stosowane łożyska toczne kulkowe lub koszykowe. Ich popularność w codziennym użytku wynika bezpośrednio z prostoty konstrukcji oraz minimalizacji tarcia, które zapewniają. Ze względu na powszechność bez problemu znajdziemy łożysko o dowolnych wymiarach, jak na wszystkie oferowane zalety są też one rozwiązaniem bardzo korzystnym cenowo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rowerowy weekend na Kaszubach – co zwiedzić?
Rowerowy weekend na Kaszubach – co zwiedzić?
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Aktualna sytuacja w kraju i na świecie sprzyja planowaniu urlopów raczej w Polsce, niż za […]
Ostatnie wpisy