Jakie ułatwienia dla niewidomych można umieścić w przestrzeni publicznej?

Jakie ułatwienia dla niewidomych można umieścić w przestrzeni publicznej?
dorozgryzienia
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Udogodnienia dla niewidomych 

Osoby niewidome i słabowidzące napotykają w codziennym życiu wiele przeszkód.  Poruszają się z białą laską, która badają drogę przed sobą. Stąd potrzeba niesienia im pomocy, przystosowania środowiska do ich specyficznych potrzeb. Osoby zainteresowane otrzymaniem takie wsparcia mogą skorzystać z zasobów poniższej witryny internetowej http://www.altix.pl/pl/tyflografika-drukarnia/oznaczenia-dla-niewidomych-i-niedowidzacych/. Przyjrzyjmy się kilku takim rozwiązaniom, jakie są oferowane powszechnie na rynku.

Nawierzchnie dotykowe

1. Ścieżki dotykowe

Powinna być kontrastowa z chodnikiem i składać się z pasa prowadzącego – ciągu  z podłużnymi wypukłościami oznaczającymi część trasy wolnej  od przeszkód, pól uwagi – elementów punktowo wypukłych położonych w miejscach zakrętów i punktów docelowych ścieżki.

2. Maty naklejane na chodnik

Jest to rozwiązanie tymczasowe lecz warte rozważenia. Posiadają one wypustki i montowane są przed przejściami dla pieszych. Ostrzega ona niewidomego o tym, że zbliża się do ulicy. 

3. Płyty prowadzące

Powinny mieć szerokość 60 cm i ich faktura musi wskazywać kierunek ruchu ( linie proste w formie specjalnych  rowków bądź wypukłości liniowych na  płytach chodnikowych ) Są przewodnikiem trasy osoby niepełnosprawnej. 

4. Płyty ostrzegawcze

Umieszczane są w tych miejscach, w których następuje zmiana kierunku ruchu bądź narażenie na niebezpieczeństwo  Powinny mieć charakterystyczne guzki. Wymiary płyt różnią się w zależności od miejsca ich zastosowania. Można zastosować też jaskrawe żółte oznaczenia liniowe na stopniach schodów czy progu drzwi dla słabowidzących.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?
Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?
Wizyty stomatologiczne są bardzo ważne, szczególnie dla najmłodszych. Dlatego dobrze jest przygotować się tak, by nie bać się zwłaszcza pierwszej […]
Ostatnie wpisy