Jakie składniki są ważne w codziennej diecie?

Jakie składniki są ważne w codziennej diecie?
dorozgryzienia
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowa i zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i odpoczynek to kluczowe czynniki wpływające na zdrowie i dobrego samopoczucie. Co powinno się znaleźć w codziennym jadłospisie? Odpowiedź znajdziemy w piramidzie żywienia.

Piramida żywienia

Są to graficznie przedstawione rekomendacje dotyczące zdrowej i zbilansowanej diety. Produkty, które znajdują się u jej podstaw należy spożywać jak najczęściej i w jak największej ilości, podczas gdy te znajdujące się coraz wyżej należy spożywać z rozwagą.

Na piramidę żywieniową składają się (zaczynając od jej podstaw):

– aktywność fizyczna – zaleca się min. 30 minutową aktywność fizyczną dziennie (do której wlicza się również spacer)

– owoce i warzywa – kluczowy element prawidłowej diety. Warzywa i owoce (spożywane odpowiednio w proporcjach 3/4 warzywa, 1/4 owoce) powinny stanowić ponad połowę dziennej dawki pożywienia

– produkty zbożowe – przede wszystkim pełnoziarniste (pieczywo, makaron)

– nabiał – wedle zaleceń ekspertów, należy wypijać ok 0,5l mleka dziennie. Można je zastąpić innymi produktami np. kefirem lub jogurtem naturalnym

– mięso – głównie chude mięso i ryby. Zaleca się redukcję ilości spożywania czerwonego – mięsa- tłuszcze – zwłaszcza roślinne, takie jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek.

Ponadto, należy spożywać 4-5 niewielkich posiłków, pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody (ok. 2 l) oraz w miarę możliwości wyeliminować z diety cukier, sól (zastąpić ją ziołami) oraz alkohol.

W teorii, zdrowa i zbilansowana dieta nie jest czymś wymagającym i trudnym. Niemniej w praktyce oznacza nieco zaangażowania w przygotowywanie świeżych posiłków. Idealnym rozwiązaniem dla osób z ograniczonym czasem będzie dieta pudełkowa.

Firmy cateringowe dostarczają zdrowe i pożywne posiłki prosto do klienta oferując np. catering dietetyczny wegetariański czy dla ciężarnych. To doskonały sposób na wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych, nie wymagających dodatkowych nakładów pracy .

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki zegarek sprezentować swojemu facetowi?
Jaki zegarek sprezentować swojemu facetowi?
Zegarek jest dla każdego mężczyzny prezentem szczególnym, który towarzyszy mu przez długie lata życia. Zatem, jaki rodzaj czasomierza wybrać dla […]
Ostatnie wpisy