Jakie składniki są ważne w codziennej diecie?

Jakie składniki są ważne w codziennej diecie?
dorozgryzienia
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowa i zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i odpoczynek to kluczowe czynniki wpływające na zdrowie i dobrego samopoczucie. Co powinno się znaleźć w codziennym jadłospisie? Odpowiedź znajdziemy w piramidzie żywienia.

Piramida żywienia

Są to graficznie przedstawione rekomendacje dotyczące zdrowej i zbilansowanej diety. Produkty, które znajdują się u jej podstaw należy spożywać jak najczęściej i w jak największej ilości, podczas gdy te znajdujące się coraz wyżej należy spożywać z rozwagą.

Na piramidę żywieniową składają się (zaczynając od jej podstaw):

– aktywność fizyczna – zaleca się min. 30 minutową aktywność fizyczną dziennie (do której wlicza się również spacer)

– owoce i warzywa – kluczowy element prawidłowej diety. Warzywa i owoce (spożywane odpowiednio w proporcjach 3/4 warzywa, 1/4 owoce) powinny stanowić ponad połowę dziennej dawki pożywienia

– produkty zbożowe – przede wszystkim pełnoziarniste (pieczywo, makaron)

– nabiał – wedle zaleceń ekspertów, należy wypijać ok 0,5l mleka dziennie. Można je zastąpić innymi produktami np. kefirem lub jogurtem naturalnym

– mięso – głównie chude mięso i ryby. Zaleca się redukcję ilości spożywania czerwonego – mięsa- tłuszcze – zwłaszcza roślinne, takie jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek.

Ponadto, należy spożywać 4-5 niewielkich posiłków, pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody (ok. 2 l) oraz w miarę możliwości wyeliminować z diety cukier, sól (zastąpić ją ziołami) oraz alkohol.

W teorii, zdrowa i zbilansowana dieta nie jest czymś wymagającym i trudnym. Niemniej w praktyce oznacza nieco zaangażowania w przygotowywanie świeżych posiłków. Idealnym rozwiązaniem dla osób z ograniczonym czasem będzie dieta pudełkowa.

Firmy cateringowe dostarczają zdrowe i pożywne posiłki prosto do klienta oferując np. catering dietetyczny wegetariański czy dla ciężarnych. To doskonały sposób na wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych, nie wymagających dodatkowych nakładów pracy .

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Doradztwo biznesowe – od czego zacząć?
Doradztwo biznesowe – od czego zacząć?
Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą i potrzebujesz pomocy w zakresie „orzechów i śrub” prowadzenia firmy, powinieneś rozważyć skorzystanie z doradztwa. Doradztwo […]
Ostatnie wpisy