Jak ułatwić sobie prowadzenie księgowości?

Jak ułatwić sobie prowadzenie księgowości?
dorozgryzienia
Biznes i finanse
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prowadzenie księgowości w firmie nie jest łatwe. Wiele osób wręcz boi się samemu prowadzić rozrachunki, choćby w tak prostej formie jak Księga Przychodów i Rozchodów, którą wiele małych firm wybiera jako metodę rozliczeń. Wystarczy tylko wpisywać w niej wszystkie operacje gospodarcze, bardzo dokładnie je opisując i robiąc to na bieżąco. Ale co z resztą prac?

Księgowość nie musi być trudna

Jednoosobowa działalność naprawdę nie jest trudna w prowadzeniu! Oczywiście zawsze można zlecić prowadzenie księgowości do biura rachunkowego czy zatrudnić na zlecenie księgową, ale można też zająć się tym samodzielnie. Warto jednak poczytać o obowiązkach w prowadzeniu choćby KPiR oraz o datach, w których trzeba rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

Jednak nawet jeśli zlecimy księgowość komu innemu, to na przedsiębiorcy pozostaje obowiązek wystawiania i odbierania faktur. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy mieć program do wystawiania faktur, gdzie po prostu wpisuje się dane kontrahenta i podaje co zostało sprzedane, w jakiej ilości, w jakiej cenie i kiedy.

Razem z gotową fakturą sprzedaży generują się też dokumenty magazynowe potwierdzające wydanie towaru z magazynu. Naprawdę nie jest to skomplikowany program i każda osoba sobie z nim poradzi. Taki program można sprawdzić na https://www.biuro24h.pl/oferta/programy-do-wystawiania-faktur/.

A co z podatkami?

Każda firma sama wybiera czy rozlicza się z podatków co miesiąc czy co kwartał, albo jaki to podatek np. liniowy. Od rozliczeń podatkowych jest dział księgowości podatkowej. Można rozliczać się z nich samodzielnie, a można zlecić to księgowej, która ma doświadczenie w wyliczaniu podatków i na pewno się nie pomyli. Jednakże można też znaleźć proste programy do księgowości, które na bazie wprowadzonych dokumentów same wyliczą przychody, rozchody i podatek, który trzeba odprowadzić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje pelletu?
Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje pelletu?
Wiele osób decyduje się na korzystanie z ekologicznych materiałów opałowych. W społeczeństwie wzrasta bowiem świadomość dotycząca szkodliwości stosowania tradycyjnych paliw. […]
Ostatnie wpisy