Jak nauczyć dziecko przestrzennego myślenia?

Jak nauczyć dziecko przestrzennego myślenia?
dorozgryzienia
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Myślenie przestrzenne przyda się dziecku w życiu częściej niż mogłoby się wydawać. Ta umiejętność jest szczególnie potrzebna na zajęciach matematyki, gdy omawiana jest geometria, jednak okazuje się, że nawet do sprawnego odnajdywania się w mieście, korzystania z map czy wizualizacji pewnych obiektów w wyobraźni potrzebna jest tzw. inteligencja wizualno-przestrzenna. Dlatego by dziecku łatwiej było w przyszłości zdobywać techniczne umiejętności i lepiej rozumieć otaczający go świat, warto już od najmłodszych lat wspierać rozwój inteligencji wizualno-przestrzennej. Pomóc w tym mogą dobrze dobrane zabawki, jak klocki konstrukcyjne, bryły czy modele do sklejania, a także zachęcanie malucha do prac plastycznych.

Jak kształtować inteligencję wizualno-przestrzenną poprzez zabawę?

Zabawa z dzieckiem ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju i zdobywania umiejętności myślenia przestrzennego. Warto zaangażować dziecko do wszelkich drobnych prac technicznych (jak składanie mebli czy budowa karmnika dla ptaków), podczas których zacznie myśleć o poszczególnych częściach jak o fragmentach całości. Świetne efekty dają również wycieczki z mapą – wystarczy wręczyć dziecku mapę i zachęcać je, by wskazywało w przestrzeni to, co widzi na mapie (park, droga, ścieżka w lesie, most, jezioro – na początek wybierajmy łatwiejsze do rozpoznania punkty). A do zabawy w domu dobrze jest zapewnić dziecku wszelkiego rodzaju klocki, których szeroki wybór znajdziemy na przykład tu: https://www.fotelikiabc.pl/klocki-dla-dzieci.html. Obracanie w rękach, układanie i tworzenie budowli z klocków to doskonałe ćwiczenia na myślenie przestrzenne, a przy okazji świetna zabawa dla dzieci niezależnie od wieku (i płci! Pamiętajmy, by dziewczynkom też dać możliwość zabawy klockami).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Spodnie crossowe – czy to naprawdę taki trudny wybór?
Spodnie crossowe – czy to naprawdę taki trudny wybór?
Odzież ochronna na motor zapewniać ma kierowcy jak najlepszą ochronę, lecz jednocześnie nie zmniejszać jego komfortu podczas jazdy. Bez względu […]
Ostatnie wpisy