Fototapeta – z czego jest zrobiona ?

Fototapeta – z czego jest zrobiona ?
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest fototapeta? Fototapeta na ścianę to wyrób poligraficzny, rodzaj tapety, która ma na sobie nadrukowaną jakąś fotografię.Współczesne fototapety przedstawiają przeróżne motywy – od przyrodniczych, przez urbanistyczne, aż po modernistyczne lub artystyczne. Niemniej jednak jeśli zainteresował Cię temat fototapet, to z pewnością chciałbyś wiedzieć, z jakiego materiału się je wykonuje.

Otóż materiał, z jakiego stworzona jest fototapeta nazywa się fachowo podłożem drukowym. W zależności od rodzaju ściany oraz pożądanego efektu wizualnego używa się następujących podłóż drukowych:

 1. papier – mowa oczywiście o specjalistycznym papierze o odpowiedniej wytrzymałości, fakturze i gramaturze, którego używa się tylko i wyłącznie do produkcji tapet
 2. fizelina (syntetyczne włókna poliestrowe) – fototapety wykonane z tego materiału są bardziej elastyczne oraz zapewniają pewną miarę izolacji cieplnej oraz akustycznej.
 3. winyl (polichlorek winylu – PCV) – jest on nieco grubszy od papieru i bardziej wodoodporny
 4. lateks – materiał ten nie wchłania wody oraz jest odporny na ścieranie.

  Jak zatem widać, doboru materiału, z jakiego wytworzona jest fototapet nie można pozostawiać przypadkowi. Swoją decyzję w tej sprawie należy uzależnić nie tylko od względów wizualnych, lecz także praktycznych. Na przykład w mieszkaniach bardziej narażonych na pojawianie się wewnętrznej wilgoci i grzybów na ścianach zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na fototapetę lateksową lub winylową.

  Rynek jest przebogaty w róże rodzaje fototapet. Jednym z najbardziej rozchwytywanych wzorów jest fototapeta Nowy Jork.

  Z pewnością uda Ci się znaleźć coś dla siebie!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy Twoje dziecko lubi wychodzić na pole w deszczu – jak poprawnie zabezpieczyć je na złą pogodę?
Kiedy Twoje dziecko lubi wychodzić na pole w deszczu – jak poprawnie zabezpieczyć je na złą pogodę?
Jesień to idealny czas na zabawy w deszczu. W końcu jest to jedno z najprzyjemniejszych zajęć dzieciństwa! Warto jednak wiedzieć, […]
Ostatnie wpisy