Alternatywne metody ogrzewania

Alternatywne metody ogrzewania
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Koszty ogrzewania domów jednorodzinnych stanowią zazwyczaj największy wydatek w całym budżecie. Z tego względu coraz więcej osób poszukuje alternatywnych metod, stawiając często na odnawialne źródła energii, pozyskujące ją przede wszystkim ze słońca, energii geotermalnej, gruntu, wód podziemnych i pomp ciepła. Niektórzy decydują się też na zamontowanie folii grzewczych. Podstawowe zalety wymienionych rozwiązań to energooszczędność oraz ekologiczność (są przyjazne środowisku naturalnemu).

Energia ze słońca, wody i ziemi

Jednym z najważniejszych aspektów w budownictwie jest odpowiednia izolacja domu przed uciekaniem na zewnątrz ciepła i przedostawaniem się do środka zimnego powietrza. Dzięki wykonaniu właściwej izolacji ścian, poddasza i podłóg można znacznie poprawić komfort termiczny pomieszczeń i ograniczyć wydatki na ogrzewanie. To jednak zaledwie początek. Warto bowiem również postawić na alternatywne źródła energii. Najczęściej wybieranymi przez właścicieli domów jednorodzinnych są:

  • Pompa ciepła — efektywny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania mieszkania. Urządzenie to umożliwia skuteczne ogrzanie pomieszczeń zimą i schłodzenie ich latem. Jest także źródłem ciepłej wody w okresie całorocznym. Pompa to nic innego jak specjalna instalacja działająca na odwrotnej zasadzie jak typowa lodówka — pobiera bowiem ciepło z otoczenia, a następnie oddaje je do wewnątrz danego obiektu.
  • Panele fotowoltaiczne — nie generują ciepła tak jak typowe kolektory słoneczne, ale pozwalają na konwersję energii słonecznej bezpośrednio na elektryczność. Jeśli mowa o panelach fotowoltaicznych, nie można zapomnieć o ich szerokim zastosowaniu — służą bowiem do podgrzania wody w domach prywatnych, basenach, obiektach przemysłowych, a nawet usługowych (hotele, restauracje, szkoły itp.).
  • Folie grzewcze — umieszcza się je na pod stropami, płytkami oraz panelami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy warto wykonać badania wzroku?
Kiedy warto wykonać badania wzroku?
Dosyć pobieżne badanie wzroku możemy spotkać już u maluszków. Na wizytach związanych z bilansem internista sprawdza, czy dziecko widzi dobrze […]
Ostatnie wpisy