Dorożka – Czy znasz ten romantyczny środek transportu?

Dorożka – Czy znasz ten romantyczny środek transportu?
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dorożka (powóz konny) jest typowym pojazdem do wynajęcia, używanym przez ludzi na wakacjach lub odwiedzających duże miasta. Zapewnia ekscytujący i romantyczny sposób na zobaczenie widoków! Powozy konne były kiedyś powszechnie używane, ale obecnie w wielu częściach świata są rzadkością. Jeśli chcesz kupić dorożkę na własność, to wejdź na następującą stronę internetową: https://poj-kon.pl/.

Historia

Pierwsza forma powozu konnego powstała za panowania faraona Ramzesa II w starożytnym Egipcie. Początkowo była to prosta konstrukcja z kołami, ale później ewoluowała do swojej bardziej eleganckiej i nowoczesnej formy. Stanisław Franciszek Brodowski, polski wynalazca i inżynier mieszkający wówczas w Paryżu, stworzył w 1834 roku prawdopodobnie pierwszy „nowoczesny” powóz konny. Uważa się, że wpadł na ten pomysł obserwując pojazdy poruszające się po ulicach miasta.

Słowo powóz jest również używane do określenia zamkniętego pojazdu, który może być ciągnięty przez konia lub inne zwierzę. Najpopularniejszym typem powozu jest karoca, która ma cztery koła i jest przeznaczona dla pasażerów. Po raz pierwszy wynaleziono go w Chinach około 2000 lat p.n.e., a później rozprzestrzenił się na zachód i stał się bardzo popularny w XVIII wieku w Europie.

Budowa

Powóz składa się z czterech kół osadzonych na drewnianej lub metalowej osi. Często jest zamknięty, aby zapewnić ochronę przed żywiołami; ale może być również otwarty i mieć miejsce siedzące dla jednej lub dwóch osób. Daszek zablokuje wiatr i deszcz, a czasem także końskie ogony! Woźnica siedzi na siedzeniu z przodu powozu i prowadzi konia za pomocą lejców. Chociaż powozy są nadal w użyciu, wiele nowoczesnych wersji ma elektryczne światła i hamulce.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór mebli wypoczynkowych – na co warto zwrócić uwagę?
Wybór mebli wypoczynkowych – na co warto zwrócić uwagę?
W większości domów oraz mieszkań najważniejszym pomieszczeniem jest salon. Wynika to z faktu, że toczy się w nim całe życie […]
Ostatnie wpisy