Czym karmić królika?

Czym karmić królika?
dorozgryzienia
Wypoczynek i hobby
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Miłe dla oka, niewielkich rozmiarów, o łagodnym usposobieniu – króliki miniaturowe bardzo często pojawiają się w naszych domach. I choć wiele osób uważa je za wyjątkowo łatwe w hodowli, nie należy zapominać, że pochodzą one od królików dzikich i posiadają dość specyficzne potrzeby dotyczące pielęgnacji oraz żywienia.

Niebezpieczna swoboda

Zwierzątka te cechuje wrodzona ciekawość i dlatego należy podkreślić, iż pozostawianie ich bez dozoru może skończyć się tragicznie. Naturalna potrzeba spożywania zieleniny może zaprowadzić naszego pupila do stojącego w wazonie bukietu lub do doniczki z trującą dla niego rośliną, a wśród tych, które grożą królikowi zaburzeniami trawiennymi, czy nawet śmiertelnym zatruciem, są tak popularne rośliny, jak aloes, amarylis, bluszcz, fiołek alpejski, lawenda, narcyz czy oleander.

Jeśli mamy możliwość urządzenia królikowi wybiegu na świeżym powietrzu, zwróćmy uwagę, czy trawnik, na którym zwierzę będzie przebywało, jest wolny od nawozów i środków ochrony roślin. Przed wypuszczeniem królika na wybieg należy stopniowo przyzwyczajać go do jedzenia zieleniny, ponieważ nieoczekiwany dla niego kontakt z dostatkiem świeżych roślin z pewnością doprowadzi do problemów z trawieniem. Niezależnie od tego, jak długo podawaliśmy karmę soczystą, królik zawsze powinien mieć dostęp do dobrej jakości siana – a te w swojej ofercie posiada niemal każdy sklep zoologiczny.

Rodzaje pokarmu

Stan zdrowia królików w ogromnym stopniu zależy od sposobu żywienia, jaki oferuje im właściciel. Co powinno znaleźć się w króliczym jadłospisie? Przede wszystkim pasza sucha objętościowa (siano, słoma i gałązki ułatwiające ścieranie zębów). Niemniej ważna jest pasza sucha treściwa, czyli dostępna w wielu wariantach, w zależności od wieku i okoliczności życiowych, karma dla królika (szeroka oferta karmy dostępna jest tutaj: https://www.doggo.com.pl/442-karma-dla-krolika). W jej skład wchodzi lekkostrawny, dostarczający witamin, substancji odżywczych, minerałów i pierwiastków śladowych pokarm w postaci prasowanych granulek. Zioła, owoce i warzywa tworzą kolejną grupę, czyli paszę soczystą, natomiast paszę uzupełniającą stanowią specjalne dodatki wzbogacające menu królika.

Bezwzględnym obowiązkiem każdego posiadacza królika jest zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do świeżej wody dobrej jakości; najwygodniej – w poidełku kropelkowym. Uwaga: woda destylowana może królikom zaszkodzić – podobnie jak mleko!

Króliki mają niewielki żołądek, którego zawartość przesuwana jest do dalszej części przewodu pokarmowego nie skurczami mięśni, ale kolejnymi porcjami jedzenia. Z tego powodu zwierzęta te muszą jeść bardzo często, zwykle jest to około 80 niewielkich posiłków. Zadbajmy więc o to, by były one zdrowe i smaczne!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego wykorzystuje się styropian
Do czego wykorzystuje się styropian
Styropian jest bardzo popularnym materiałem ociepleniowym. Można stosować go niemal wszędzie. Jest tani i wytrzymały. Do czego wykorzystuje się styropian? […]
Ostatnie wpisy