Czy trzeba zmieniać opony letnie na zimowe?

Czy trzeba zmieniać opony letnie na zimowe?
dorozgryzienia
Bez kategorii
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce nie obowiązuje prawo jednoznacznie nakazujące zmianę opon letnich na zimowe. Można zatem przez okrągły rok jeździć na tym samym ogumieniu bez obaw o otrzymanie mandatu czy utratę dowodu rejestracyjnego. Trzeba się jednak liczyć ze znacznie zwiększonym ryzykiem wypadku na drodze, ponieważ wersje letnie nie gwarantują optymalnych właściwości w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (opady śniegu, lód na drodze, zmniejszona widoczność itp.). Dobrej jakości opony zimowe do różnych pojazdów kupimy w tym sklepie internetowym: https://www.tireexpert.pl/.

Bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem

Wymiana opon letnich na zimowe jest wskazana przede wszystkim dlatego, że te pierwsze są stworzone z zupełnie innej mieszanki gumowej, a przez to w niskich temperaturach nie zachowują dostatecznego poziomu elastyczności i nie zapewniają wystarczającej przyczepności do jezdni. Dodatkowo są znacznie mniej wytrzymałe i szybciej się zużywają – zwłaszcza na nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem. Opony zimowe są natomiast znakomitym wyborem w okresie jesienno-zimowym, gdyż zwiększają stabilność pojazdu i pozwalają na jego lepszą kontrolę (chodzi przede wszystkim o zmianę kierunku jazdy, hamowanie oraz pokonywanie zakrętów).

Wymiany ogumienia najlepiej jest dokonać w momencie, gdy przez kilka dni z rzędu temperatura wynosi mniej niż 7 stopni Celsjusza. Najczęściej takie zjawisko występuje w połowie lub pod koniec listopada. Pamiętajmy jedynie o tym, aby przed zmianą dokładnie zweryfikować jakość bieżnika w oponach – musi on posiadać głębokość minimum 1,6 mm (niektórzy specjaliści twierdzą, że optymalna wartość to między 2 a 4 mm).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
O czym powinna pamiętać para planująca swój ślub?
O czym powinna pamiętać para planująca swój ślub?
Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu pary. Planowanie tego wydarzenia może być stresujące i może zająć dużo […]
Ostatnie wpisy