Z jakimi korzyściami wiąże się zakup samochodu na raty?

Z jakimi korzyściami wiąże się zakup samochodu na raty?
dorozgryzienia
Biznes i finanse
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno samochodu to duży wydatek, który poczyniony jednorazowo może znacznie uszczuplić nasz osobisty portfel. Istnieją jednak sposoby na to, aby nie musieć nabywać wymarzonego pojazdu poprzez pojedynczą i krótkotrwałą transakcję. Zakupu można dokonać na raty, co pomoże zachować własne finanse w należytej równowadze, poprzez rozłożenie w czasie. Taka forma niesie za sobą więcej korzyści, o których z pewnością warto dowiedzieć się więcej.

Jak zakupić samochód na raty?

Na przeprowadzenie takiego procederu są dwa sposoby. Pierwszym z nich jest finansowanie za pomocą kredytu, który pozwala na pozyskanie samochodu po upływie całkowitego okresu spłaty zobowiązania. Oczywiście mamy tu do czynienia ze zwykłym rozliczaniem w postaci rat, jakie ma miejsce podczas standardowej umowy kredytowej, zawartej z bankiem. Wszystko to o ile będziemy posiadać zdolność kredytową. Drugą opcją jest wzięcie leasingu, z którego można skorzystać, jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą. Istnieje też jednak leasing konsumencki, przeznaczony dla osób fizycznych, nie mających firm, ani nie posiadających żadnych udziałów w spółkach. Jest to rozwiązanie lepsze od kredytu, gdyż posiada dodatkowe zalety.

Korzyści płynące z leasingu i rat 

Oprócz braku konieczności ponoszenia jednorazowego wydatku korzyści jest co najmniej kilka. Przykładowo opierając się na usłudze takiej jak VW leasing, możliwe jest użytkowanie samochodu w trakcie spłaty zobowiązań. Co prawda nie jest on wówczas własnością leasingobiorcy, gdyż jest mu jedynie udostępniany na warunkach ściśle określonych w umowie, ale nie zmienia to faktu, że może on go eksploatować raczej bez ograniczeń. Poza tym, część lub całość rat można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Przyczyni się to do zredukowania obciążeń podatkowych, a tym samym wpłynie na koszt samochodu. Jeżeli chodzi natomiast o samo uzyskanie leasingu, to w tym przypadku wymagania są dużo mniej rygorystyczne, niż w przypadku kredytu, a firmy oferujące takie usługi nie mają prawnego obowiązku sprawdzania zdolności finansowych ewentualnych klientów. Taka realizacja kupna samochodu ma też zaletę w postaci niższego oprocentowania, a dodatkowo umowa może przewidywać bonusy, takie jak chociażby zapewnienie kompleksowej obsługi technicznej i serwisowej, kartę paliwową, czy też samochód zastępczy w razie pojawienia jakichkolwiek problemów z używanym modelem.

Warto wspomnieć również o możliwościach klienta po zakończeniu okresu obowiązywania umowy. Nie jest on bowiem zmuszony do realizacji z góry narzuconych rozwiązań. Może on sam zdecydować, jakie działania będzie podejmował i co zrobi z samym samochodem. Ma on dwa wyjścia. Pierwszym jest po prostu oddanie pojazdu bezpośrednio leasingodawcy. Wówczas może on wziąć na leasing kolejne auto. Drugim natomiast jest wykupienie go za określoną kwotę, która w zależności od umowy oraz całkowitego czasu jej trwania, może wynosić symboliczną złotówkę, lub też kilka, kilkanaście, a w niewielu przypadkach również kilkadziesiąt procent wartości pojazdu z chwili zawierania umowy. Wszystko to sprawia, że zakup samochodu na raty jest niezwykle uniwersalny i korzystny dla każdego, kto się na niego decyduje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sekret pięknych włosów – w czym tkwi szkopuł?
Sekret pięknych włosów – w czym tkwi szkopuł?
Włosy to niewątpliwa wizytówka każdego człowieka. W związku z tym przykładamy wiele uwagi, aby zadbać o ich dobrą kondycję i […]
Ostatnie wpisy