Praca na wózku widłowym – zasady BHP

Praca na wózku widłowym – zasady BHP
dorozgryzienia
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Czy zamierzasz jeździć na wózkach widłowych? Podoba ci się ta praca? Musisz jednak pamiętać, że trzeba spełnić pewne warunki, które narzucają przepisy. Aby rozpocząć szkolenie, konieczne jest posiadania prawa jazdy kat. B.

Jeśli już je masz, należy poszukać kursu na operatora wózka widłowego, który zazwyczaj jest płatny. Po ukończeniu kursu musisz poszukać oferty pracy oferującymi stanowisko z pracą z użyciem wózka.

Gdy przeszedłeś rekrutację i zostałeś przyjęty do pracy, dostaniesz skierowanie do lekarza medycyny pracy. Wystawi on zaświadczenie o zdolności do pracy po wykonaniu kilku badań m.in. laryngologicznych czy okulistystycznych.

Gdy uda Ci się przejść wszystkie badania pomyślnie, czeka Cię jeszcze jedno ważne badanie, mianowicie psychotechnika. Nie zawsze jest ono łatwe i polega na ćwiczeniu szybkości reakcji na różne bodźce.

Następnym etapem jest złożenie w kadrach wszystkich dokumentów, a na końcu – rozpoczęcie pracy.Pamiętajmy, że każdy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenia na wózki widłowe wewnątrz zakładu.

Praca jako operator wózka widłowego

Codziennie każdy operator wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu i dokonać wpisu w książce eksploatacyjnej. Należy zwrócić uwagę na:

– układ kierowniczy
– układ hamulcowy
– stan wideł i ich działania
– działanie przyrządów pomiarowych i kontrolnych
– działanie sygnalizacji i oświetlenia.

Każdy operator musi przestrzegać diagramu, udźwigu, bezpiecznie poruszać się po hali. Przy każdym dojeżdżaniu do końca alejki należy używać sygnalizacji dźwiękowej. Wszystkie wózki widłowe używane i nowe, znajdujące się na terenie zakładu, muszą przechodzić regularnie przeglądy techniczne i
konserwację zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mikronakłuwanie – czym jest, kiedy się stosuje?
Mikronakłuwanie – czym jest, kiedy się stosuje?
Mikronakłuwanie to zabieg, w którym bardzo mała igła jest wprowadzana w skórę w celu dostarczenia leków. Metoda mikronakłuwania jest wykorzystywana […]
Ostatnie wpisy