Osoby niewidome i słabowidzące napotykają w codziennym życiu wiele przeszkód. Poruszają się z białą laską, która badają drogę przed sobą. Stąd potrzeba niesienia im pomocy, przystosowania środowiska do ich specyficznych potrzeb. Osoby zainteresowane otrzymaniem takie wsparcia mogą skorzystać z zasobów poniższej witryny internetowej http://www.altix.pl/pl/tyflografika-drukarnia/oznaczenia-dla-niewidomych-i-niedowidzacych/. Przyjrzyjmy się kilku takim rozwiązaniom, jakie są oferowane powszechnie na rynku.
Powinna być kontrastowa z chodnikiem i składać się z pasa prowadzącego – ciągu z podłużnymi wypukłościami oznaczającymi część trasy wolnej od przeszkód, pól uwagi – elementów punktowo wypukłych położonych w miejscach zakrętów i punktów docelowych ścieżki.
Jest to rozwiązanie tymczasowe lecz warte rozważenia. Posiadają one wypustki i montowane są przed przejściami dla pieszych. Ostrzega ona niewidomego o tym, że zbliża się do ulicy.
Powinny mieć szerokość 60 cm i ich faktura musi wskazywać kierunek ruchu ( linie proste w formie specjalnych rowków bądź wypukłości liniowych na płytach chodnikowych ) Są przewodnikiem trasy osoby niepełnosprawnej.
Umieszczane są w tych miejscach, w których następuje zmiana kierunku ruchu bądź narażenie na niebezpieczeństwo Powinny mieć charakterystyczne guzki. Wymiary płyt różnią się w zależności od miejsca ich zastosowania. Można zastosować też jaskrawe żółte oznaczenia liniowe na stopniach schodów czy progu drzwi dla słabowidzących.