Istnieje wiele rodzajów miodu, ale tylko kilka z nich jest powszechnie znanych i rozpowszechnianych.
Najpopularniejszym rodzajem miodu jest miód koniczynowy
Miód koniczynowy powstaje z nektaru rośliny koniczyny. Kwiaty koniczyny zakwitają wczesną wiosną i wytwarzają słodki nektar, który jest idealny dla pszczół do produkcji miodu. Kolor miodu koniczynowego waha się od jasnożółtego do ciemnobrązowego, w zależności od rodzaju rośliny koniczyny, z której pochodzi. Miód koniczynowy ma łagodny smak z pewnymi nutami kwiatowymi, dzięki czemu świetnie nadaje się do gotowania i pieczenia.
Miód akacjowy pochodzi z drzew akacjowych występujących w Afryce i Australii. Znany jest również jako miód z drzewa gumowego lub mimozowego ze względu na gęstą konsystencję, która po podgrzaniu przypomina gumę do żucia lub roztopione cukierki. Miód akacjowy ma słodki smak z nutami cytrusów i melasy, dzięki czemu doskonale nadaje się do pieczenia ciast i ciasteczek.
Miód wielokwiatowy to mieszanka różnych rodzajów miodów z różnych kwiatów. Ten rodzaj miodu wytwarzany jest przez pszczoły, które zapylają wiele różnych odmian roślin na jednym obszarze, np. w sadzie migdałowym. Efektem tego jest różnorodność kwiatowych smaków i kolorów. Smak miodu wielokwiatowego może być różny w zależności od tego, jakie rośliny pszczoły zapylają w danej okolicy. Bogaty wybór miodów wielokwiatowych znajduje się m.in. pod niniejszym adresem internetowym https://ratosnatura.pl/kategoria-produktu/miod-naturalny-w-sloikach/miod-wielokwiatowy/.
Miód mniszkowy jest zbierany z mniszków rosnących dziko w wielu częściach świata, w tym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Europie i Azji (w tym w Chinach). Kwiaty mniszka kwitną wczesną wiosną, zanim pojawią się inne kwiaty, co czyni je jednym z pierwszych źródeł nektaru dostępnych dla pszczół każdego roku.