Jakie pozytywne efekty może przynieść wczesny kontakt dziecka z rówieśnikami?

Wczesny kontakt dzieci z rówieśnikami może mieć znaczący wpływ na ich rozwój.

Oprócz umiejętności społecznych, których dzieci mogą już rozwijać na etapie uczęszczania do żłobka, takiego jak np. https://akademiamlodychtalentow.edu.pl/ – uczą się ich podczas kontaktów z innymi. Te dzieci które są dojrzałe społecznie, gdy rozpoczynają naukę w szkole, mają większe szanse na odniesienie sukcesu w nauce.

Dzieci, które są dojrzałe społecznie, gdy zaczynają naukę w szkole, mają większe szanse na sukcesy w nauce.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak dobrze dziecko będzie sobie radzić w społeczeństwie, jest jego temperament – czy jest energiczne i otwarte, czy też ciche i nieśmiałe.

Rówieśnicy mogą mieć pozytywny wpływ na zachowanie dziecka, zwłaszcza jeśli w domu boryka się ono z problemami dyscyplinarnymi lub innymi problemami behawioralnymi. Presja rówieśników jest potężna i może zachęcać lub zniechęcać do negatywnych zachowań Twojego dziecka. Jeśli dziecko widzi, że jego przyjaciele zachowują się źle lub robią rzeczy, które sprawiają, że wyglądają źle, może zdecydować się nie brać z nich przykładu. Jeśli jeden z jego przyjaciół zacznie się zachowywać w miejscu publicznym, może powiedzieć mu, żeby przestał, ponieważ nie chce, aby ludzie źle myśleli o nim lub jego rodzinie.

Pozytywny wpływ na krótkoterminowe zdrowie psychiczne

Dzieci, które mają pozytywne interakcje z rówieśnikami, są zwykle szczęśliwsze i bardziej pewne siebie. Mają też mniej problemów z zachowaniem w szkole, co może zmniejszyć stres zarówno u nauczycieli, jak i rodziców.

Pozytywny wpływ na długotrwałe zdrowie psychiczne

Dzieci, które mają pozytywne interakcje z rówieśnikami, mają większe szanse na odniesienie sukcesu w późniejszym życiu niż te, które nie mają takich doświadczeń. Badania pokazują, że dobre relacje z rówieśnikami pomagają dzieciom rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów, pewność siebie i inne umiejętności, które będą im potrzebne w późniejszym życiu. 

Brak interakcji z rówieśnikami może prowadzić do izolacji społecznej, lęku i depresji – wszystko to może negatywnie wpłynąć na wyniki w nauce, a nawet doprowadzić do całkowitego porzucenia szkoły.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + sześć =