Jaki wpływ na rozmiar wnętrza ma kolorystyka mebli?

Jaki wpływ na rozmiar wnętrza ma kolorystyka mebli?
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając wyposażenie, musimy brać pod uwagę dostępną przestrzeń, co często staje się problemem w przypadku niewielkich zabudowań. Czy kolorystyka mebli może wpłynąć na postrzeganie rozmiaru wnętrza?

Jasne kolory powiększają optykę

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie będzie zdecydowanie twierdząca i wielu dekoratorów przykłada wagę nie tylko do stylu w jakim wykonane są meble, ale także ich obicia lub zastosowanej farby. Dokonanie odpowiedniego wyboru może sprawić, iż nawet niewielkie pomieszczenia będą nam się wydawały większe niż są w rzeczywistości.

Kluczem do optycznego powiększenia przestrzeni jest rozprzestrzenianie się światła i utrzymanie jasności. Stąd najczęściej wybiera się biel oraz jej odcienie, lecz podobny efekt przyniosą również chłodniejsze barwy nawiązujące do błękitu nieba lub morza. Nie można też zapominać o psychologicznym efekcie kolorów – delikatne odcienie wpływają na poczucie swobody, a promienie słoneczne wpadające przez okno rozświetlą nawet niewielki pokój.

Dopasowanie do ścian

Prostym sposobem na wpłynięcie na postrzeganie przestrzeni jest zacieranie granic. Stąd pomieszczenie wyda nam się większe jeżeli meble będą utrzymane w podobnej gamie co inne elementy otoczenia. Sprawdza się to dobrze w nieco bardziej jaskrawych nutach – na przykład zielone sofy tego typu https://sofart.pl/filter/sofy/kolor-zielony/ można ustawić na tle pomalowanej na ten kolor ściany.

Zlewające się barwy sprawiają, iż nie dostrzegamy wyraźnej granicy na której kończy się wnętrze i wydaje nam się, że patrzymy w dal. Stosując te rozwiązania można sprawić, że domy z pokojami o niewielkich rozmiarach wydają się być przestronne i dobrze się w nich czujemy.

Artykuł przygotowany we współpracy ze Sklep internetowy Meble SOFART.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jazda rowerem w nocy – jakie wyposażenie jest niezbędne?
Jazda rowerem w nocy – jakie wyposażenie jest niezbędne?
Jazda na rowerze w nocy to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, zdobycie trochę ćwiczeń i cieszenie się nocnym powietrzem. Jednak […]
Ostatnie wpisy