Jak zaplanować pogrzeb?

Jak zaplanować pogrzeb?
dorozgryzienia
Styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Śmierć kogoś bliskiego, nigdy nie jest łatwa. Żal, smutek, rozpacz. Odejście bliskiej osoby zawsze jest bolesnym procesem. Nie oznacza to jednak, że możemy z tego powodu zaniedbać formalności związane z pogrzebem. Chcąc urządzić pochówek, mamy dwie opcje. Albo wszystkim zajmujemy się samodzielnie, albo upoważniamy zakład pogrzebowy do działania w naszym imieniu.

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić bez względu na wybraną opcję, jest uzyskanie karty zgonu. Wypisuje ją lekarz, opiekujący się zmarłym w szpitalu, lub lekarz, pod którego opieką znajdował się on na 30 dni od swojej śmierci. Następnie przechodzimy do pozostałych formalności. Albo powierzamy to zadanie komuś innemu. Pomóc nam w tym mogą np. zakłady pogrzebowe Poznań.

Samodzielna organizacja pogrzebu

Jeżeli zdecydowaliśmy, że sami dopełnimy wszelkich formalności związanych z pochówkiem, to kolejnym krokiem powinno być uzyskanie aktu zgonu w urzędzie stanu cywilnego. Aby uzyskać taki akt, konieczne jest posiadanie karty zgonu i dowód osobisty zmarłego. Dzięki niemu można uzyskać zasiłek pogrzebowy, a także uregulować sprawy związane ze spadkiem oraz ubezpieczeniem.

Później, ustalamy na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu datę pogrzebu. Lub na innym cmentarzu, na którym pragniemy pochować bliską nam osobę. Katolickim zwyczajem należy zamówić mszę, która odbędzie się przed pogrzebem w intencji zmarłego. Kiedy wszystko będzie ustalone, pozostaje nam powiadomić bliskich, krewnych i sąsiadów, o dacie, godzinie i miejscu, w którym ma się odbyć pochówek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie serum do twarzy
Zastosowanie serum do twarzy
Stres, przemęczenie, palenie papierosów, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy choroba to tylko niektóre przyspieszacze starzenia się naszej skóry. Już dwudziestoparolatki […]
Ostatnie wpisy