Jak zabezpieczyć magazyn przed pożarem?

Jak zabezpieczyć magazyn przed pożarem?
dorozgryzienia
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ochrona magazynu przez pożarem stanowi dla wielu właścicieli nie lada wyzwanie, gdyż przeważnie są to obiekty o wyjątkowo wysokim obciążeniu ogniowym. W tym przypadku rozprzestrzenianiu pożaru może sprzyjać nie tylko rodzaj składowanych towarów, ale również materiały, z których wykonano ich opakowania (np. drewno albo papier). W celu zminimalizowania zagrożenia wyposaża się magazyny w specjalne systemy zabezpieczające, w których skład wchodzą m.in. płyty ogniochronne, czujniki czy tryskacze. Więcej na ich temat w dalszej części artykułu.

Ochrona pasywna oraz aktywna

W magazynach jako obiektach podwyższonego ryzyka wystąpienia pożaru stosuje się różnorodne rozwiązania wchodzące w skład zarówno ochrony pasywnej, jak i aktywnej. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to polega ona przede wszystkim na pokrywaniu konstrukcji budynku specjalną powłoką. Farby ogniochronne do stali, bo o nich mowa, charakteryzują się tym, że pod wpływem ognia wytwarzają bardzo gęstą pianę działającą niczym izolator. W ten sposób skutecznie chronią dany element przed stopieniem. Z kolei ochrona aktywna opiera się na wykorzystaniu różnych środków i urządzeń służących zarówno do wykrywania ognia lub dymu, jak i eliminowania zagrożenia w zarodku. Są to następujące systemy:

  • ręczne — wszelkie gaśnice przenośne, węże, a także hydranty
  • automatyczne — detektory, czujniki dymu (optyczne i zasysające) lub płomieni oraz instalacje tryskaczowe (układ rurek rozmieszczonych najczęściej między regałami, które są wypełnione wodą pod dużym ciśnieniem)
  • usuwania dymu — przeważnie specjalne dachowe klapy oddymiające
  • pianowe systemy gaśnicze — składają się z zaworów zalewowych uwalniających w razie zagrożenia pianę z wodą lub płyn pianotwórczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Mirek 20.12.2019

    mają dobre systemy przeciwpożarowe, plus wszystkie niezbędne oznaczenia i instrukcje, zgodne z przepisami, ja tam zawsze zaopatruję moją firmę.

  • Renata 20.01.2020

    Sklep ecsystem ma świetną ofertę jeśli chodzi o systemy przeciwpożarowe, można wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu

Rekomendowane
Designerskie krzesła
Designerskie krzesła
Krzesła to zdecydowanie jeden z najistotniejszych elementów każdego domu, mieszkania, restauracji czy biura. Na rynku jest wiele dostępnych modeli, jednak […]
Ostatnie wpisy