Jak wybrać odpowiednią moc żarówki?

Jak wybrać odpowiednią moc żarówki?
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie pomieszczeń domowych możemy wykonywać na różne sposoby. Kiedyś najpopularniejsze były żarówki z włóknem wolframowym, które marnowały mnóstwo energii na produkcję ciepła, a na światło przekształcane było zaledwie 5% pobieranego prądu. Aby dobrze oświetlić pomieszczenie za pomocą takiej żarówki, potrzeba było mocy w okolicach 40-60 W minimum. W przypadku świetlówek kompaktowych sprawa nieco się poprawiła, możliwe było uzyskanie dobrej jasności już przy mocach rzędu 10-20 W. Jednak wciąż bardzo duża ilość energii była po prostu marnowana i gdy na rynku pojawiły się źródła światła LED, szybko wyparły wszystkie inne rodzaje lamp. Żarówki led 12 v są w stanie zapewnić bardzo dobrą jasność w średniej wielkości pokoju już przy mocach rzędu 5-7 W.

Zakup nowoczesnych źródeł światła

Chcąc wymienić wszystkie żarówki w domu na LED-owe, będziemy potrzebowali trochę zainwestować. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ w bardzo krótkim czasie ta inwestycja się zwróci i to z nawiązką. Zwłaszcza, jeżeli wcześniej używaliśmy zwyczajnych żarówek z włóknem wolframowym, to możemy liczyć na obniżenie rachunków za prąd nawet o połowę. Wciąż możemy jednak obniżyć koszty zakupu nowych źródeł światła. Jak to zrobić? Wystarczy, że w naszej okolicy znajduje się dobra hurtownia oświetlenia, w której możemy dokonać zamówienia dużej ilości lamp. W ten sposób znacznie obniżymy koszty zakupu, ponieważ ceny w hurcie są zawsze znacznie niższe, niż w zwykłych sklepach. Natomiast zapas żarówek z pewnością przyda się na przyszłość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne?
Czy inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne?
Kupowanie nieruchomości to jeden z najpopularniejszych sposób inwestowania swoich oszczędności. Dotyczy to przede wszystkim działek, takich jak domy i mieszkania. […]
Ostatnie wpisy