Wielu kierowców po zakupie nowych opon do samochodu zastanawia się, jak długo posłużą i kiedy będzie trzeba je wymienić na nowe. Niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ okres użytkowania tych elementów zależy od wielu różnych czynników. Do najważniejszych zaliczamy m.in. głębokość bieżnika, wiek opony, a także jej ogólny stan techniczny. Dodajmy, że nieco bardziej wytrzymałe są opony do pojazdów ciężarowych i rolniczych, co wynika z faktu, że maszyny te są nieustannie eksploatowane i poddawane dużym obciążeniom.
Ogólna zasada głosi, że im więcej lat mają opony, tym gorsze posiadają właściwości. Specjaliści są zdania, że po dziesięciu latach nie nadają się już do użytku, nawet jeśli pozornie nie wyglądają na zniszczone. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że nie zapewniają właściwej przyczepności do podłoża i wysokiego komfortu jazdy. Jednym z kluczowych parametrów decydujących o przydatności opon jest głębokość ich bieżnika, która powinna wynosić co najmniej 1,6 mm (a najlepiej od 3 do nawet 8 mm). Pamiętajmy o tym, że jeśli ta wartość jest niższa, wówczas ryzykujemy nie tylko stłuczką czy wypadkiem, ale także otrzymaniem mandatu i problemami z ewentualną wypłatą odszkodowania.
Wymiana opon powinna również nastąpić w sytuacji, gdy przejechaliśmy na nich około 50 000 km. Duże znaczenie ma tutaj oczywiście typ nawierzchni, po jakiej zazwyczaj się poruszamy, styl prowadzenia pojazdu, poziom ciśnienia czy prędkość. Pamiętajmy, że w przypadku opon zimowych czas użytkowania skraca się o 15-30%, gdyż w niskich temperaturach i w warunkach błota pośniegowego mamy do czynienia z szybszym ścieraniem się bieżnika. Znacznie bardziej odporne są natomiast opony rolnicze, w których bieżnik ma wysokość od 3,5 do 5 cm.