Styropian jest bardzo popularnym materiałem ociepleniowym. Można stosować go niemal wszędzie. Jest tani i wytrzymały.
Styropian wykorzystuje się przede wszystkim do ocieplania ścian budynków (za pomocą płyt styropianowych), a także do izolacji stropów, podłóg na gruncie a także wszelkich innych przegród oddzielających wewnętrzną część budynku od zewnętrznej. Często wykorzystywany jako rdzeń płyt warstwowych, a także jako izolacja w przegrodach w budynkach niemieszkalnych takich jak fabryki, magazyny itp. Dodatkowo, wykorzystuje się go jako otulinę na rury kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Zabezpiecza rury przed zamarznięciem cieczy znajdującej się w środku oraz przed niepotrzebnym ogrzewaniem urządzeń ulokowanych w pobliżu przebiegu rur.
Oprócz wykorzystania w elementach budowlanych, styropian jest powszechnie wykorzystywany w całej gospodarce, do produkcji opakowań, wypełnień chroniących transportowane towary i do wytwarzania pojemników, naczyń jednorazowych itp.
W trakcie instalacji styropianu powstaje mnóstwo odpadków, które można z powodzeniem przerobić na granulat styropianowy. Jest to materiał sypki, który można stosować do izolacji cieplnej przegród budowlanych. Wtłacza się go w przegrodę za pomocą wdmuchiwania. Często dodawany jest również do warstw wyrównawczych lub podkładów, które muszą charakteryzować się niską przewodnością cieplną. Ostatnio popularne jest także wykonywanie styrobetonu, czyli betonu z dodanym granulatem styropianowym. Materiał ten nie traci wiele na wytrzymałości, a jego izolacyjność cieplna stoi na wysokim poziomie.
Przetworzony polistyren można wykorzystać także w roztworach gruntujących oraz masach powłokowo-klejących, oraz do wytwarzania wyrobów takich jak kształtowniki tworzywowe i płyty okładzinowe.